Aktualności:

Numer 1(403)    Styczeń 2018Numer 1(403)    Styczeń 2018
fot.
2008 VI 18 Prawosławna szkoła

Prawosławną diecezjalną szkołę im. Ludmiły Czeskiej wyświęcono z błogosławieństwa metropolity ziem Czeskich i Słowacji Krzysztofa w Pradze. Wierni przybyli na uroczystość tak licznie, że nie zmieścili w przygotowanych pomieszczeniach, musieli więc stać na korytarzach.
   Szkoła znajduje się w kompleksie budynków przyszłego podwor’ja prawosławnej Cerkwi. Obiekt został bezpłatnie przekazany Cerkwi przez Ministerstwo Obrony Czech.
   Znajdą w nim miejsce przytułek dla ludzi starych (kilka miejsc zostało zarezerwowanych dla czeskich weteranów), punkt medyczny, szkoła sobotnia dla dzieci i dorosłych, magazyn na pomoc humanitarną, kierowaną do krajów ogarniętych wojną bądź innymi katastrofami, klub, biblioteka, archiwum itd.
   W szkole prowadzone będą zajęcia z podstaw wiary prawosławnej i historii Cerkwi zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, bez względu na wiek, narodowość i wiarę.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)