Aktualności:

Numer 7(205)    lipiec 2002Numer 7(205)    lipiec 2002
fot.Marek Dolecki
2008 VI 18 „Nie” dla niepodległości Kosowa

Grupa czeskich intelektualistów zażądała od rządu, by odrzucił propozycję ministra spraw zagranicznych o jednostronnym uznaniu niepodległości Kosowa.
   „Uznając w tej chwili niezależność Kosowa i Metochii rząd Czech przyczyniłby się do ignorowania międzynarodowego prawa, tak samo jak postąpiła Wielka Brytania Chemberlaina i Francja Daladiera podczas zawierania w 1938 r. układu z Monachium” – napisali autorzy otwartego listu.
   List podpisało ponad czterdziestu profesorów, pracowników naukowych, ekonomistów, prawników, politologów, publicystów, pisarzy, filozofów, socjologów, dziennikarzy i innych działaczy społecznych z Janem Kawanem, byłym ministrem spraw zagranicznych, na czele.
   „Stany Zjednoczone, które uznały tak zwaną Armię Wyzwolenia Kosowa za organizację przestępczą, przystały jednak na argumentację jej przywódców i oficjalnych przedstawicieli, wśród których byli bossowie narkotyczni i przestępcy wojenni, stając się w ten sposób ich wspólnikami”.
   Taki krok stanowi niezwykle niebezpieczny precedens, który jest już realnym zagrożeniem dla sąsiedniej Macedonii – ostrzegają czescy aktywiści i przypominają, że rezolucja 1244 Rady Bezpieczeństwa ONZ potwierdziła suwerenność i terytorialną jedność serbskiej republiki Jugosławii, której prawną spadkobierczynią jest republika serbska.
   Ich zdaniem Serbia ma prawo, kiedy zechce, zwrócić się z powództwem do Międzynarodowego Sądu w Hadze, a sąd podzieli pryncypialne stanowisko Serbii o konieczności przestrzegania Karty ONZ i rezolucji Rady Bezpieczeństwa. Wskazówką dla rządu Czech przy podjęciu ostatecznej decyzji powinno być stanowisko własnego parlamentu z lutego 2008 roku.
   „Stosunek Czech do problemu Kosowa, pomijając wszelkie inne aspekty, oparty jest na odpowiedzialności naszego państwa przed historią, na ideałach sprawiedliwości i prawa zarówno wobec Serbii, jak i nas samych” – piszą czescy intelektualiści.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)