Aktualności:

Numer 11(293)    listopad 2009Numer 11(293)    listopad 2009
fot.Anna Radziukiewicz
2008 VI 18 „Nie” dla niepodległości Kosowa

Grupa czeskich intelektualistów zażądała od rządu, by odrzucił propozycję ministra spraw zagranicznych o jednostronnym uznaniu niepodległości Kosowa.
   „Uznając w tej chwili niezależność Kosowa i Metochii rząd Czech przyczyniłby się do ignorowania międzynarodowego prawa, tak samo jak postąpiła Wielka Brytania Chemberlaina i Francja Daladiera podczas zawierania w 1938 r. układu z Monachium” – napisali autorzy otwartego listu.
   List podpisało ponad czterdziestu profesorów, pracowników naukowych, ekonomistów, prawników, politologów, publicystów, pisarzy, filozofów, socjologów, dziennikarzy i innych działaczy społecznych z Janem Kawanem, byłym ministrem spraw zagranicznych, na czele.
   „Stany Zjednoczone, które uznały tak zwaną Armię Wyzwolenia Kosowa za organizację przestępczą, przystały jednak na argumentację jej przywódców i oficjalnych przedstawicieli, wśród których byli bossowie narkotyczni i przestępcy wojenni, stając się w ten sposób ich wspólnikami”.
   Taki krok stanowi niezwykle niebezpieczny precedens, który jest już realnym zagrożeniem dla sąsiedniej Macedonii – ostrzegają czescy aktywiści i przypominają, że rezolucja 1244 Rady Bezpieczeństwa ONZ potwierdziła suwerenność i terytorialną jedność serbskiej republiki Jugosławii, której prawną spadkobierczynią jest republika serbska.
   Ich zdaniem Serbia ma prawo, kiedy zechce, zwrócić się z powództwem do Międzynarodowego Sądu w Hadze, a sąd podzieli pryncypialne stanowisko Serbii o konieczności przestrzegania Karty ONZ i rezolucji Rady Bezpieczeństwa. Wskazówką dla rządu Czech przy podjęciu ostatecznej decyzji powinno być stanowisko własnego parlamentu z lutego 2008 roku.
   „Stosunek Czech do problemu Kosowa, pomijając wszelkie inne aspekty, oparty jest na odpowiedzialności naszego państwa przed historią, na ideałach sprawiedliwości i prawa zarówno wobec Serbii, jak i nas samych” – piszą czescy intelektualiści.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Co dzieli narody? - Anna Radziukiewicz
Przedstawiciele 26 krajów, reprezentujących różne regiony – Bałkany, Bliski Wschód, Europę środkową, wschodnią, Kaukaz, Cypr, Afrykę – rozmawiali od 15 do 17 kwietnia w Budapeszcie o narodowej świadomości w kontekście problemów integracji podczas 25 konferencji Międzynarodowej Fundacji Jedności Prawosławnych Narodów (MFJPN). Uczestników forum pozdrowili zwierzchnicy ośmiu lokalnych Cerkwi oraz przedstawiciele rządów i parlamentów. (więcej...)
Raskoł w raskole - Eugeniusz Czykwin
Nowym prezydentem Ukrainy został Wołodymyr Zelenski, na którego zagłosowało 73,22 proc. wyborców. Dotychczasowy prezydent Petro Poroszenko, który w bezprecedensowym sposób, naruszając zasady Konstytucji, ingerował w wewnętrzne sprawy prawosławnej Cerkwi, poniósł klęskę (otrzymał 24,45 proc. głosów). (więcej...)
Czekając na plac - o. Mariusz Kiślak
Ten tekst został napisany w 2015 roku. Mówi o wałbrzyskiej prawosławnej wspólnocie. O. Mariusz Kiślak jest jej proboszczem. Wtedy postanowiliśmy, że tekst zostanie opublikowany, gdy parafia otrzyma plac pod budowę cerkwi. I oto nadszedł ten radosny moment. (więcej...)
Budujemy cerkiew w Augustowie - o. Włodzimierz Misijuk
To świąteczne nabożeństwo zakończy kolejny etap wsparcia, okazywanego pięćdziesięcioosobowej parafialnej rodzinie, w gromadzeniu środków na budowę nowej, wymarzonej i „wymodlonej” cerkwi. W chwili zamykania tego numeru PP darowizny sięgnęły już kwoty ponad 350 tysięcy złotych i ciągle jeszcze napływają. Tak więc na proskomidii świątecznej Liturgii odczytywane będą imiona wszystkich dotychczasowych i kolejnych darczyńców. (więcej...)