Aktualności:

Numer 10(304)    październik 2010Numer 10(304)    październik 2010
fot.Anna Radziukiewicz
2008 VI 18 Chrześcijanie w niebezpieczeństwie

O. Józef Adel Abudi z Syryjskiej Cerkwi Prawosławnej (niechalcedońskiej) został zabity 5 kwietnia w Bagdadzie. Kula nieznanego zamachowcy dosięgła go około jedenastej rano, tuż po wyjściu z własnego domu, na oczach żony i dzieci. Strzały padły z przejeżdżającego samochodu, a napastnicy posługiwali się bronią z tłumikiem.
   Józef Adel Abudi urodził się w 1960 r. Po przyjęciu święceń kapłańskich w 1998 r. służył w cerkwi w Dora, chrześcijańskiej dzielnicy Bagdadu. Kiedy dwa lata temu cerkiew została wysadzona w powietrze, zaczął nieść posługę w soborze św.św. Piotra i Pawła.Trzy miesiące temu został przeniesiony do nowo wyświęconej świątyni w dzielnicy Akari.
   O. Józef był dyrektorem szkoły, w której uczyły się dzieci chrześcijańskie i muzułmańskie. Mimo wielu gróźb, żeby ustąpił z tego stanowiska, pracę kontynuował.
   Pogrzeb o. Józefa odbył się w niedzielę 6 kwietnia w katedralnym soborze św.św. Piotra i Pawła. Duchownego przyszło pożegnać bardzo wielu ludzi, także przedstawiciele innych wyznań, m.in. patriarcha chaldejski Emanuel III Delli. Kondolencje przesłał papież Benedykt XVI.
   Chociaż setki tysięcy Irakijczyków zostało zmuszonych do opuszczenia swojej ojczyzny, ci którzy przyszli na pogrzeb zapewniali, że nie dadzą się zastraszyć i nie wyjadą z kraju.
   – Czasami zaczynam myśleć o wy jeździe z Iraku. Ale zależy mi na tym, żeby pozostać w Bagdadzie, to kwestia wiary – powiedział dziennikarzom młody chrześcijanin.
   Zabójstwo duchownego stało się kolejnym ogniwem w łańcuchu tragedii, które wstrząsnęły chrześcijańską wspólnotą Iraku po inwazji wojsk USA i ich koalicjantów. Niecały miesiąc wcześniej, 13 marca, zostało odnalezione ciało Faraddża Rachcho, chaldokatolickiego arcybiskupa Mosulu. Hierarcha został porwany 29 lutego.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)