Aktualności:

Numer 8(374)    Sierpień 2016Numer 8(374)    Sierpień 2016
fot.Jarosław Charkiewicz
2008 VI 18 Chrześcijanie w niebezpieczeństwie

O. Józef Adel Abudi z Syryjskiej Cerkwi Prawosławnej (niechalcedońskiej) został zabity 5 kwietnia w Bagdadzie. Kula nieznanego zamachowcy dosięgła go około jedenastej rano, tuż po wyjściu z własnego domu, na oczach żony i dzieci. Strzały padły z przejeżdżającego samochodu, a napastnicy posługiwali się bronią z tłumikiem.
   Józef Adel Abudi urodził się w 1960 r. Po przyjęciu święceń kapłańskich w 1998 r. służył w cerkwi w Dora, chrześcijańskiej dzielnicy Bagdadu. Kiedy dwa lata temu cerkiew została wysadzona w powietrze, zaczął nieść posługę w soborze św.św. Piotra i Pawła.Trzy miesiące temu został przeniesiony do nowo wyświęconej świątyni w dzielnicy Akari.
   O. Józef był dyrektorem szkoły, w której uczyły się dzieci chrześcijańskie i muzułmańskie. Mimo wielu gróźb, żeby ustąpił z tego stanowiska, pracę kontynuował.
   Pogrzeb o. Józefa odbył się w niedzielę 6 kwietnia w katedralnym soborze św.św. Piotra i Pawła. Duchownego przyszło pożegnać bardzo wielu ludzi, także przedstawiciele innych wyznań, m.in. patriarcha chaldejski Emanuel III Delli. Kondolencje przesłał papież Benedykt XVI.
   Chociaż setki tysięcy Irakijczyków zostało zmuszonych do opuszczenia swojej ojczyzny, ci którzy przyszli na pogrzeb zapewniali, że nie dadzą się zastraszyć i nie wyjadą z kraju.
   – Czasami zaczynam myśleć o wy jeździe z Iraku. Ale zależy mi na tym, żeby pozostać w Bagdadzie, to kwestia wiary – powiedział dziennikarzom młody chrześcijanin.
   Zabójstwo duchownego stało się kolejnym ogniwem w łańcuchu tragedii, które wstrząsnęły chrześcijańską wspólnotą Iraku po inwazji wojsk USA i ich koalicjantów. Niecały miesiąc wcześniej, 13 marca, zostało odnalezione ciało Faraddża Rachcho, chaldokatolickiego arcybiskupa Mosulu. Hierarcha został porwany 29 lutego.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Znaki w Łaźniach - Anna Radziukiewicz
22 czerwca arcybiskup białostocki i gdański Jakub wraz z biskupem supraskim Andrzejem i duchownymi wyświęcili cerkiew św. Łukasza Chirurga (Wojno-Jasienieckiego) we wsi Łaźnie, znajdującej się w supraskiej parafii. Jest to pierwsza cerkiew w Polsce, której patronem jest św. Łukasz, arcybiskup symferopolski. (więcej...)
Czy jesteśmy odpowiedzialni za Boże stworzenie? - Anna Radziukiewicz
Taki temat zaproponował w tym roku Doroteusz Fionik, organizator bielskiego Prologu (23-26 maja). Poprosił mnie o poprowadzenie na ten temat panelu, towarzyszącego wystawie moich fotografii „Rytmy – sacrum i przyroda”. (więcej...)
Ikona i Tradycja - Andrzej Charyło
Z prawosławnym duchownym ze Szwajcarii o. MICHELEM QUENOT autorem książek poświęconych ikonie laureatem Nagrody Ostrogskiego rozmawia Andrzej Charyło. (więcej...)
Chaos coraz większy - Eugeniusz Czykwin
15 grudnia 2018 roku na zwołanym przez patriarchę Konstantynopola Bartłomieja „zjednoczeniowym soborze” przedstawiciele dwóch nieuznawanych przez światowe prawosławie rozłamowych struktur – tzw. Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi Kijowskiego Patriarchatu (UPC KP) i tzw. Ukraińskiej Autokefalnej Prawosławnej Cerkwi (UAPC) – utworzyli nową strukturę – Prawosławną Cerkiew Ukrainy (PCU). Na jej zwierzchnika wybrano rekomendowanego przez „patriarchę” Filareta „metropolitę” Epifanija. I to tej strukturze 6 stycznia bieżącego roku w Stambule (dawny Konstantynopol) patriarcha Bartłomiej, ignorując stanowisko kanonicznej (tworzą ją ponad 12 tys. parafii i ponad 200 monasterów) Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC), nadał tomos o autokefalii. (więcej...)
Prawosławie w San Francisco - Andrzej Charyło
Podczas pobytu naukowo-badawczego na Uniwersytecie Stanowym Ohio w Columbus w USA odwiedziłem jedno z najważniejszych dla prawosławnych w Ameryce Północnej miejsc, czyli sobór katedralny Ikony Matki Bożej Radość Wszystkich Strapionych w San Francisco. Znajdują się tam relikwie św. Jana (Maksymowicza), który pełnił posługę arcybiskupią w połowie XX wieku w Chinach, na Filipinach, w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. (więcej...)