Aktualności:

Numer 9(255)    wrzesień 2006Numer 9(255)    wrzesień 2006
fot.Anna Kertyczak
2008 VI 18 Rosyjska szkoła w Betlejem

Rosyjskie Imperatorskie Towarzystwo Palestyńskie zamierza zbudować szkołę ogólnokształcącą w Betlejem, poinformował dziennikarzy burmistrz miasta, Wiktor Batarse.
   Planuje się, że w szkole tej, przeznaczonej dla miejscowej arabskiej ludności, będzie uczyć się pięciuset uczniów od klasy 1 do 12. Lekcje będą prowadzone w języku arabskim, a rosyjski nauczany jako drugi język obcy. Według danych władz miejskich, w Betlejem funkcjonuje czterdzieści państwowych szkół, są także szkoły prywatne, utrzymywane przez różne chrześcijańskie wspólnoty.
   Przed 1917 rokiem Rosyjskie Imperialne Towarzystwo Palestyńskie utrzymywało około stu szkół dla arabskiej ludności w biblijnym regionie – Palestynie, Libanie i Syrii. Do dziś funkcjonuje jedna – w Betanii na terytorium Autonomii Palestyńskiej. Obecnie szkołą kierują mniszki z monasteru św. Marii Magdaleny.
   Burmistrzem Betlejem obecnie jest katolik. Zgodnie z prawem Autonomii Palestyńskiej miastem, w którym mieszka znacząca wspólnota chrześcijańska, powinien kierować chrześcijanin. Takich miast jest siedem. Obecnie w 67-tysięcznym Betlejem mieszka 32 tys. chrześcijan i 35 tys. muzułmanów. Urząd miasta jest zainteresowany rozwojem kontaktów z Rosją.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)