Aktualności:

Numer 2(392)    Luty 2018Numer 2(392)    Luty 2018
fot.Anna Radziukiewicz
2008 VI 18 Sakramenty na biegunie

Pierwszą św. Liturgię na biegunie północnym odprawili duchowni Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
   Nabożeństwo, któremu przewodniczył arcybiskup pietropawłowski i kamczacki Ignacy, odsłużono w tymczasowej, specjalnie rozstawionej na bryle lodu, cerkwi-namiocie. Przed początkiem nabożeństwa władyka wyświęcił tę świątynię pod wezwaniem Dwunastu Apostołów, żeby w ten sposób symbolicznie pokazać, że nauczanie Chrystusa dotarło do najdalszych zakątków ziemi.
   – Dlatego podczas św. Liturgii śpiewaliśmy prokimen, poświęcony apostolskiej służbie: Wo wsiu ziemlu izydie wieszczanije ich i w koncy wsielennyja głagoły ich – powiedział jeden z duchownych.
   Temperatura powietrza na biegunie podczas przebywania tam prawosławnej ekspedycji wynosiła minus 25 stopni. Nabożeństwo w zerowym punkcie bieguna, gdzie schodzą się wszystkie południki, trwało trzy godziny. Duchowni sprawowali służbę w szatach liturgicznych nałożonych na zimowe kurtki i kombinezony. Śpiewano w starym znamiennym raspiewie.
   W trakcie nabożeństwa udzielono pięciu sakramentów – jednego z uczestników ekspedycji ochrzczono i podczas chrztu bierzmowano. Pięć innych – lotnicy, naukowcy i dziennikarz – przystąpiło do spowiedzi i św. priczaszczenija. Diakon Roman Nikitin, pracownik misyjnego oddziału pietropawłowskiem diecezji, przyjął święcenia kapłańskie.
   – Teraz Rosja po długim okresie lat dziewięćdziesiątych znowu zwraca się w stronę północną. U nas, na Rusi, każde dzieło rozpoczynało się od modlitwy i właśnie dlatego na biegunie północnym odprawiana jest po raz pierwszy od czasu oswojenia Arktyki św. Liturgia – powiedział o. Roman.
   Duchowni poświęcili też drewniany dwumetrowy krzyż. Krzyż przekazano w darze pracownikom stacji polarnej, położonej w odległości stu kilometrów od bieguna.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Co dzieli narody? - Anna Radziukiewicz
Przedstawiciele 26 krajów, reprezentujących różne regiony – Bałkany, Bliski Wschód, Europę środkową, wschodnią, Kaukaz, Cypr, Afrykę – rozmawiali od 15 do 17 kwietnia w Budapeszcie o narodowej świadomości w kontekście problemów integracji podczas 25 konferencji Międzynarodowej Fundacji Jedności Prawosławnych Narodów (MFJPN). Uczestników forum pozdrowili zwierzchnicy ośmiu lokalnych Cerkwi oraz przedstawiciele rządów i parlamentów. (więcej...)
Raskoł w raskole - Eugeniusz Czykwin
Nowym prezydentem Ukrainy został Wołodymyr Zelenski, na którego zagłosowało 73,22 proc. wyborców. Dotychczasowy prezydent Petro Poroszenko, który w bezprecedensowym sposób, naruszając zasady Konstytucji, ingerował w wewnętrzne sprawy prawosławnej Cerkwi, poniósł klęskę (otrzymał 24,45 proc. głosów). (więcej...)
Czekając na plac - o. Mariusz Kiślak
Ten tekst został napisany w 2015 roku. Mówi o wałbrzyskiej prawosławnej wspólnocie. O. Mariusz Kiślak jest jej proboszczem. Wtedy postanowiliśmy, że tekst zostanie opublikowany, gdy parafia otrzyma plac pod budowę cerkwi. I oto nadszedł ten radosny moment. (więcej...)
Budujemy cerkiew w Augustowie - o. Włodzimierz Misijuk
To świąteczne nabożeństwo zakończy kolejny etap wsparcia, okazywanego pięćdziesięcioosobowej parafialnej rodzinie, w gromadzeniu środków na budowę nowej, wymarzonej i „wymodlonej” cerkwi. W chwili zamykania tego numeru PP darowizny sięgnęły już kwoty ponad 350 tysięcy złotych i ciągle jeszcze napływają. Tak więc na proskomidii świątecznej Liturgii odczytywane będą imiona wszystkich dotychczasowych i kolejnych darczyńców. (więcej...)