Aktualności:

Numer 11(257)    listopad 2006Numer 11(257)    listopad 2006
fot.Andrzej Grzegorz Dąbrowski
2008 VI 18 Sakramenty na biegunie

Pierwszą św. Liturgię na biegunie północnym odprawili duchowni Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
   Nabożeństwo, któremu przewodniczył arcybiskup pietropawłowski i kamczacki Ignacy, odsłużono w tymczasowej, specjalnie rozstawionej na bryle lodu, cerkwi-namiocie. Przed początkiem nabożeństwa władyka wyświęcił tę świątynię pod wezwaniem Dwunastu Apostołów, żeby w ten sposób symbolicznie pokazać, że nauczanie Chrystusa dotarło do najdalszych zakątków ziemi.
   – Dlatego podczas św. Liturgii śpiewaliśmy prokimen, poświęcony apostolskiej służbie: Wo wsiu ziemlu izydie wieszczanije ich i w koncy wsielennyja głagoły ich – powiedział jeden z duchownych.
   Temperatura powietrza na biegunie podczas przebywania tam prawosławnej ekspedycji wynosiła minus 25 stopni. Nabożeństwo w zerowym punkcie bieguna, gdzie schodzą się wszystkie południki, trwało trzy godziny. Duchowni sprawowali służbę w szatach liturgicznych nałożonych na zimowe kurtki i kombinezony. Śpiewano w starym znamiennym raspiewie.
   W trakcie nabożeństwa udzielono pięciu sakramentów – jednego z uczestników ekspedycji ochrzczono i podczas chrztu bierzmowano. Pięć innych – lotnicy, naukowcy i dziennikarz – przystąpiło do spowiedzi i św. priczaszczenija. Diakon Roman Nikitin, pracownik misyjnego oddziału pietropawłowskiem diecezji, przyjął święcenia kapłańskie.
   – Teraz Rosja po długim okresie lat dziewięćdziesiątych znowu zwraca się w stronę północną. U nas, na Rusi, każde dzieło rozpoczynało się od modlitwy i właśnie dlatego na biegunie północnym odprawiana jest po raz pierwszy od czasu oswojenia Arktyki św. Liturgia – powiedział o. Roman.
   Duchowni poświęcili też drewniany dwumetrowy krzyż. Krzyż przekazano w darze pracownikom stacji polarnej, położonej w odległości stu kilometrów od bieguna.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)