Aktualności:

Numer 8(290)    sierpień 2009Numer 8(290)    sierpień 2009
fot.Marek Lach
2008 VI 18 Patriarcha Paweł nadal w szpitalu

Patriarcha Paweł mimo wcześniejszych zapowiedzi o rychłym opuszczeniu szpitala wciąż przebywa w klinice w Belgradzie. Bardzo chciałby, żeby lekarze wypuścili go w sobotę św. Łazarza. W Serbii każda rodzina uroczyście obchodzi dzień swoich patronów, nazywany Krestną Sławą. W przypadku rodziny patriarchy jest nim właśnie sobota Łazarza. W roku ubiegłym, na trzy dni przed Palmową Niedzielą, hierarcha poparzył się i na kilka dni trafił do szpitala. I to właśnie tam, w gronie najbliższych duchownych, obchodził to ważne dla siebie święto.
   Patriarcha Paweł (Gojko Stojczewicz) w swoich wspomnieniach niejednokrotnie podkreślał, że sobota św. Łazarza była dla niego najradośniejszym dniem, wtedy bowiem zbierała się wspólnie cała rodzina.
   Mnisi z monasteru Zwiastowania, w owczarsko-kablarskim wąwozie, w którym w 1948 roku patriarcha złożył śluby monastyczne, opowiadają, że w dni przed Sławą hierarcha zwykle je kartofle, szpinak, pokrzywę i pomidorowy sok, tylko w sobotę św. Łazarza pozwala sobie na lampkę wina z gośćmi. – Corocznie przed Palmową Niedzielę pieczemy świąteczny chleb na Sławę dla patriarchy i posyłamy go do Belgradu – dodają.
   W trakcie pobytu w szpitalu patriarcha Paweł codziennie przyjmuje św. priczaszczenije, stale ma przy sobie modlitewnik i Pismo Święte.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)