Aktualności:

Numer 2(296)    luty 2010Numer 2(296)    luty 2010
fot.
2008 VI 18 Wandalizm w Novi-Pazar

Obraźliwe i wulgarne napisy pojawiły się na ścianach słynnej cerkwi z dziewiątego wieku w mieście Novi-Pazar, stolicy regionu Sandżak w południowo-wschodniej Serbii.
   Akt wandalizmu ostro potępił jeden z przywódców islamskiej wspólnoty Serbii Adem Żylicz. Zbezczeszczenie jakiegokolwiek religijnej budowli „sieje ziarna waśni” i zgodnie z Koranem jest gorszym grzechem niźli zabójstwo.
   – Bośniaccy muzułmanie i Serbowie całe lata dzielili tę ziemię, żyjąc w pokoju i tolerancji, pokonując wszelkie pokusy – przyznał Żylicz, podkreślając przy tym dobre stosunki swojej organizacji z Serbską Cerkwią Prawosławną.
   Obecnie zdecydowaną większość mieszkańców Sandżaka stanowią muzułmanie.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)