Aktualności:

Numer 9(231)    wrzesień 2004Numer 9(231)    wrzesień 2004
fot.Marek Dolecki
2008 VI 18 Poświęcenie sztandaru

W dzień św. Jerzego, który bywa nazywany dniem męstwa, w Sofii, na placu przed grobem Nieznanego Żołnierza, biskup stobijski Naum poświęcił 17 bojowych sztandarów Bułgarskiej Armii. Po tej uroczystości odbyła się parada wojskowa, przyjęta przez prezydenta i zwierzchnika sił zbrojnych Bułgarii, Georgija Pyrwanowa.
   W starej sofijskiej cerkwi św. Jerzego Zwycięzcy biskup zniepolski Joann w obecności ministra obrony Coniewa, generałów i oficerów odsłużył molebien.
   Dzień św. Jerzego, dzień męstwa, obchodzony jest w bułgarskiej armii od momentu jej powstania. Oficjalnie święto zostało ustanowione 9 stycznia 1880 roku przez kniazia Aleksandra I Batennberga. Po upokarzającym traktacie z Neuilly-sur-Seine z 1919 roku, na mocy którego Bułgarię pozbawiono dostępu do Morza Egejskiego, święto przestano obchodzić do 1936 roku. W 1946 roku władze komunistyczne przerwały tę tradycję. Powrót do niej nastąpił w 1993 roku.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)