Aktualności:

Numer 1(199)    styczeń 2002Numer 1(199)    styczeń 2002
fot.M. Dolecki
2008 VI 18 Akademia św. Epifaniusza

O otwarciu Akademii św. Epifaniusza Cypryjskiego poinformował metropolita konstantyjski i ammochostskij Bazyli podczas konferencji naukowej na Cyprze „Św. biskup Epifaniusz, ojciec i nauczyciel cerkwi Prawosławnej, 368-2008.” Akademia będzie mieścić się na terenie starożytnego monasteru Matki Bożej Aja Napa, w mieście o tej samej nazwie, leżącym w nieokupowanej części Ammochostu.
   W ramach placówki będą prowadzone badania nad teologiczną i literacką spuścizną św. Epifaniusza, działalność wydawnicza, zostanie utworzone muzeum bizantyńskie, a także organizowane będą konferencje i sympozja na temat duchowej i kulturowej specyfiki Cypru.
   Metropolita Wasilij poinformował, że oprócz komisji, odpowiedzialnej za funkcjonowanie akademii, zostanie powołana także inna, honorowa, do której przyjęli już zaproszenie patriarcha konstantynopolitański Bartłomiej oraz arcybiskup Cypru Chryzostom.
   – Naszym celem jest duchowa i kulturalna odnowa naszej metropolii. Otwarcie akademii jest długiem wobec narodu i gości naszej wyspy – powiedział.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)