Numer 4(298)    kwiecień 2010Numer 4(298)    kwiecień 2010
fot.
Pomóżmy najmniejszej parafii
Anna Rydzanicz
Najmniejsza w Polsce? Raczej na pewno. Parafia prawosławna w Sokołowsku to dwoje wiernych. Istnieje dzięki wsparciu finansowemu i modlitwom garstki przyjaciół. Gdyby nie oni, nie powstałaby nigdy. Nie odzyskano by zniszczonej w okresie powojennym i eksploatowanej niezgodnie z przeznaczeniem (przyszpitalna kostnica, a potem dom letniskowy) cerkwi z 1901 roku. Chroniona przez swego patrona, Archanioła Michała, przetrwała dwie wojny światowe. W 1997 roku powróciła do Cerkwi prawosławnej i znów nazywana jest „perełką Sokołowska”. Tu regularnie spotykają się wierni, modlą się o powrót do zdrowia pacjenci przebywający na leczeniu w sokołowskich sanatoriach i szpitalu. Ostatnio wielu modli się o pomoc dla cerkiewki.
Przed dwoma laty silny huragan powalił kilkudziesięciometrowy świerk. Potężne drzewo, upadając, uszkodziło poważnie dach świątyni. Prowizorycznie zabezpieczone poszycie zaczyna przeciekać, co bardzo poważnie zagraża bezpieczeństwu obiektu.
Parafia pod opieką posiada Dom św. Elżbiety. Założenie – cerkiew nie będzie mogła utrzymać domu, ale dobrze działający dom, przyjmując gości, będzie mógł wspomagać i ratować cerkiew – przyświecało odremontowaniu pobliskiej „Villi Elsa”. W 2009 roku, dzięki pomocy arcybiskupa Jeremiasza – przekazaniu funduszy z diecezji wrocławsko-szczecińskiej, wsparciu Unii Europejskiej, kredytom zaciągniętym w bankach, pomocy prywatnej, w tym czytelników Przeglądu Prawosławnego, dom został ukończony. Jednak odbudowa dla malutkiej parafii w Sokołowsku okazała się ogromnym wysiłkiem. W pierwszym roku działalności brakuje sił i środków na przeżycie, a cóż dopiero, na remont zniszczonego dachu cerkwi.
– Wiary ludziom w Sokołowsku nie brakuje i nigdy nie zabraknie. Są zahartowani, bo przez lata nauczyli się żyć w trudnych warunkach. Jednak brakuje nam funduszy na ratowanie cerkwi – mówi proboszcz, o. mitrat Eugeniusz Cebulski. – W imieniu najmniejszej parafii zwracamy się do was, Bracia i Siostry, o pomoc. Proszę, pomóżcie nam uchronić przed zniszczeniem, obchodzącą w przyszłym roku 110. rocznicę istnienia, cerkiew św. Archanioła Michała w Sokołowsku. Możecie to uczynić na dwa sposoby.
Pierwszy – przekazanie ofiary na konto parafii św. Archanioła Michała w Sokołowsku: PKO BP 1 Oddział w Wałbrzychu, 98 1020 5095 0000 5702 0063 1457
Drugi – przyjazd do malowniczo położonego Sokołowska oraz skorzystanie z oferty Domu św. Elżbiety, tel: 074 855 10 99 , 0667 99 17 04, e-mail: eosi-sokolowsko@o2.pl
Wszystkim dotychczasowym darczyńcom i tym, którzy przyłączą się do akcji ratowania cerkwi św. Archanioła Michała w Sokołowsku Spasi Hospodi, a przede wszystkim Błogosławieństwa od Zmartwychwstałego Chrystusa.
ks. mitrat Eugeniusz Cebulski
i zespół Domu św. Elżbiety

_______________________
Więcej informacji o domu i parafii w Sokołowsku na www.eosi-sokolowsko.org

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token