Numer 4(298)    kwiecień 2010Numer 4(298)    kwiecień 2010
fot.
Podlasie świątyniami słynie
Natalia Klimuk
Temu wojewódzkiemu konkursowi plastycznemu przyświecało hasło „wielokulturowość”. O tym, że faktycznie „Podlasie świątyniami słynie” można było się przekonać 19 marca, kiedy w Szkole Podstawowej Nr 2 w Białymstoku, gdzie religii prawosławnej uczy Helena Dobosz, ogłoszono wyniki.
Cerkwie, kościoły, meczety, murowane i drewniane, stojące w miastach i wsiach, zabytkowe i współczesne. – Każda z tych świątyń to nie tylko ściany, to przede wszystkim człowiek, który je stworzył. Ten konkurs był też okazją nie tylko do poznania architektury, ale do refleksji nad tym co nas łączy – mówiła podczas uroczystości Jolanta Murawska, dyrektorka szkoły. Natomiast przedstawiciel wydziału katechetycznego diecezji białostocko-gdańskiej, o. Andrzej Popławski, sięgnął do źródeł – na przykładzie świątyń starotestamentowych wyjaśnił ich znaczenie dla ludzi. Uczniowie prezentowali wiersze – po polsku ks. Jana Twardowskiego, patrona szkoły, gdzie ogłoszono wyniki, i poświęcone tematyce religijnej po rosyjsku.
Nadesłano 280 prac z 33 placówek oświatowych z całego województwa. Były prace malowane farbami lub kredkami, wyklejane, także wypalane w drewnie.
Przyznano 24 nagrody i 29 wyróżnień. Nagrodzonych wymienić nie sposób. Bo jak podkreślali organizatorzy, było widać, jak wiele serca uczestnicy i ich opiekunowie włożyli w prace. W trzech kategoriach, klas 0 - III.
Nagrodzeni otrzymali dyplomy i książki. Konkurs swym patronatem objął Marszałek Województwa Podlaskiego.

fot. autorka

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token