Numer 5(347)    maj 2014Numer 5(347)    maj 2014
fot.Gali Tibbon
STARUSZCE O ZMARTWYCHWSTANIU CIAŁA
Nasza wiara jest dosłownie wiarą zmartwychwstania. Ona wskrzesza zmarłe dusze (co uważam za jeszcze większy cud), jak więc może nie mieć wystarczającej siły, by wskrzeszać również ciała? Ty wyznajesz swoją niezłomną wiarę w Boga Wszechmogącego, Stwórcę nieba i ziemi, a jednak dręczy Cię pytanie: w jaki sposób Bóg wskrzesi postarzałe i zwiędłe ciała. Uważaj, by nie upodobnić się do wrogów Chrystusowych, saduceuszów, którzy podobno wierzyli w Boga, lecz odrzucali Zmartwychwstanie.
Czyż zarówno młode, jak i stare ciała nie są jednakowe w śmierci? I czy nie rozkładają się i jedne, i drugie w proch, z którego przedtem powstały? Lecz i jedne, i drugie jednakowo zmartwychwstaną ostatniego dnia, w dzień Sądu Ostatecznego, według słów samego Stwórcy.
Ani starcza niemoc, ani młodzieńcza lekkość nie przyspieszą wskrzeszania martwych z prochu grobowego. Słowo Boże może wszystko: wskrzesza, pozbawia życia, tworzy i niszczy. Bo u Boga wszystko jest możliwe.
Naiwnie twierdzisz, że nie chciałabyś w swoim obecnym starczym i biednym ciele znaleźć się w Królestwie Chrystusowym. I nie będziesz, Siostro, nie obawiaj się! Kiedy zmarła dusza jakiegoś bezbożnika zmartwychwstanie i powróci do życia dzięki wierze, jego nowa dusza ledwo przypomina starą, martwą duszę, ale jego osoba nadal jest świadoma sama siebie na całej linii życia. Podobnie dzieje się, gdy ktoś zdejmie z siebie łachman i założy jedwab. Tak samo będzie z ciałami. Są ciała niebieskie i ziemskie, ciała duchowe, które się nie rozkładają oraz ciała cielesne, ziemskie, rozkładające się. Jakiekolwiek by nie były ciała ziemskie, młode lub stare, są one prawdziwą okropnością w porównaniu do ciał niebieskich. Święty Hipolit Męczennik tak pisał: Wierzymy, że ciała zmartwychwstaną nie takie jakimi są teraz, lecz czyste i niepodatne na skaleczenie. Do każdego ciała powróci jego dusza. Jak bardzo różni się kwiat jakiegoś drzewa od jego korzenia! A jednak to samo drzewo zawiera korzeń i kwiat. Więc tak jak kwiat swoim pięknem przewyższa korzeń, tak zmartwychwstała dusza swym pięknem przewyższać będzie ciała ziemskie.
Tak więc raduj się Córko Zmartwychwstałego Pana! I z radością przyjmuj Ciało i Krew Chrystusową. W ten sposób przygotujesz sobie ciało niebieskie, podobne do Jego ciała, ciało, które swą mocą i swym pięknem przewyższa wszystko, co na tym świecie można zobaczyć okiem albo ujrzeć we śnie.
tłum. Vladan Stamenković

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token