Numer 5(347)    maj 2014Numer 5(347)    maj 2014
fot.Gali Tibbon
Tam, gdzie nie widać Boga
Dorota Wysocka

Nagrodę imienia księcia Konstantego Ostrogskiego przyznaliśmy w tym roku greckiemu metropolicie Nikolaosowi (Chatzinikolaou). Kapitułę skłoniła do tego książka „Tam, gdzie nie widać Boga”, wydana w ubiegłym roku po polsku, w przekładzie siostry Elżbiety Niczyporuk, przez monaster św. Katarzyny w Zaleszanach. „Zbiór opowieści o przechodzeniu z tego świata ku innemu, o lęku tych, którzy odchodzą i bólu tych, którzy pozostają, i o tym, jak bardzo wiara może od tych cierpień uwolnić” – napisaliśmy w krótkim uzasadnieniu. Prosta w formie książka władyki Nikolaosa przekazuje treści głębsze, niż wynikałoby z tego omówienia. Jest niezwykła, tak jak niezwykły jest jej autor.

Przyszły władyka urodził się w 1954 roku w Salonikach. Studiował fizykę na tamtejszym Uniwersytecie Arystotelesa, po dyplomie i odbyciu obowiązkowej służby wojskowej kontynuował naukę na najbardziej prestiżowych amerykańskich uczelniach – ukończył astrofizykę na Uniwersytecie Harvarda, w Massachusetts Institute of Technology (MIT), na Wydziale Inżynierii Mechanicznej, zajmował się mechaniką płynów. Studia doktoranckie koncentrowały się na inżynierii biomedycznej. Doktorat poświęcony był nieinwazyjnej metodzie diagnozowania patologii zastawek serca za pomocą analizy akustycznej. Szybko stał się w swojej specjalności znakomitością i autorytetem. Związany był z Laboratorium Angiologii New England Deaconess Hospital, Kliniką Anestezjologii Massachusetts General Hospital i Oddziałem Intensywnej Terapii Szpitala Pediatrycznego w Bostonie. Równolegle był doradcą naukowym NASA do spraw wykorzystywanej w przestrzeni kosmicznej aparatury medycznej.
Świat nauki mu nie wystarczał. Zagłębił się w teologię. Jeszcze w Bostonie ukończył Seminarium Świętego Krzyża, potem uzyskał tytuł doktora na wydziale teologii społecznej uniwersytetu w Salonikach. Pisał o przeszczepach.
Nie na wiedzy teologicznej mu jednak zależało. W 1989 roku został mnichem i kapłanem, służył w metochionie Wniebowstąpienia Pańskiego w Atenach, filii monasteru Simonos Petras na Świętej Górze Atos, równolegle nadal zajmując się bioetyką, socjologicznymi implikacjami biomedycyny, organizując wykłady, seminaria, konferencje, szkolenia na temat bioetyki. W 2004 roku został metropolitą Mesogaias i Lavreotikis (Spata koło Aten).

 

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token