Numer 5(347)    maj 2014Numer 5(347)    maj 2014
fot.Gali Tibbon
Miłosierny Samarytanin Roku 2013
Dr Paweł Grabowski, współzałożyciel Podlaskiego Hospicjum Onkologicznego w Nowej Woli koło Michałowa, otrzymał tytuł Miłosiernego Samarytanina Roku 2013. Uhonorowano także Martę Sawicką z Krakowa, założycielkę kuchni gotującej posiłki dla ubogich. Tytuł, po wcześniejszym ogólnopolskim plebiscycie, nadają krakowskie Stowarzyszenie Wolontariatu św. Eliasza i Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie, propagujące akty zatrzymania się przy cierpieniu drugiego człowieka, niezależnie od natury tego cierpienia.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w auli sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Paweł Grabowski został laureatem w kategorii pracownik służby zdrowia, dla którego pomoc cierpiącym jest powołaniem, a nie tylko rutynowym wykonywaniem obowiązków.
Laureat jest specjalistą chirurgii szczękowej i medycyny paliatywnej, poetą. Porzucił pracę w Centrum Onkologii w Warszawie, aby w Nowej Woli założyć pierwsze w Polsce wiejskie hospicjum dla nieuleczalnie chorych. Jak sam mówi – szukał miejsca, które leży daleko od wielkich miast, do którego trudno dojechać. Obecnie opiekuje się piętnastoma osobami. Hospicjum nie ma na tę opiekę umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, trzeba więc kupować leki, opatrunki, sprzęt, benzynę, korzystając tylko z tego, co inni ofiarują, między innymi na 1%, nowowolskiej fundacji.

(ar)
fot. Anna Radziukiewicz

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token