Dzwon z końca XIX w., cerkiew św. Aleksandra Newskiego w Sofii Dzwon z 1220 roku z Melnika, teraz znajduje się w Muzeum Historycznym w Sofii
Numer 5(347)    maj 2014Numer 5(347)    maj 2014
fot.Gali Tibbon
Naukowcy badają dzwony
Plamen Rusew

W starej stolicy Bułgarii, Wielkim Tyrnowie, cztery naukowe instytuty Bułgarskiej Akademii Nauk mają swoje sekcje i przedstawicieli. Naukowcy wykonują tu prace badawcze, szukając nierozwiązanych zadań i problemów, ale również rozsławiają Wielkie Tyrnowo w całym świecie. Ekipa ma poważne osiągnięcia. Duże zainteresowanie budzi na przykład metodyka spisu dzwonów i ich dokumentacji, opracowana w Instytucie Matematyki i Informatyki.

Wiedza o dzwonach jest obecnie znikoma. Niestety, w ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci setki bułgarskich dzwonów bezpowrotnie zaginęły lub zostały zniszczone. Zatracono również tradycję ich odlewania. Stopniowo zanika bicie dzwonów, które było sygnałem radości lub smutku, wojny lub pokoju, początkiem świąt religijnych lub państwowych, związanych z życiem, kulturą i losem wielu pokoleń Bułgarów. Zachowanie tej wiedzy i informacji o dzwonach, które przetrwały do naszych czasów, jest nie tylko obowiązkiem pokolenia, lecz także złożonym naukowym zadaniem.
Projekt „Wiedza o dzwonach” stanowi drugi etap spisu i dokumentacji dzwonów w Bułgarii. Rozmawiamy z doktor nauk matematycznych Galiną Bogdanovą, prowadzącą projekt: – Prace rozpoczęliśmy w roku 2006. Badamy unikatowe dzwony, stanowiące historyczne i kulturalne dziedzictwo Bułgarii. Zgromadziliśmy dużą ilość informacji o ponad stu czterdziestu dzwonach z regionu wielkotyrnowskiego, od których rozpoczęliśmy badania i dlatego tutaj mamy najwięcej opracowanych obiektów.

 

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)


Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token