Numer 3(357)    marzec 2015Numer 3(357)    marzec 2015
fot.Triumf Prawosławia. Ikona z przełomu XIV i XV wieku, ze zbiorów Muzeum Brytyjskiego
Ślady prawosławia w Działoszynie
Mirosław Pisarkiewicz
Niewiele wiadomo o ludności prawosławnej Działoszyna – miasteczka położonego nad Wartą w powiecie wieluńskim w województwie łódzkim. Zapewne urzędnicy i wojskowi wyznania prawosławnego zamieszkali w miejscowości w połowie XIX wieku. Na miejscowym cmentarzu, położonym na wzgórzu na obrzeżu miejscowości, z którego rozciąga się widok na Działoszyn, zachował się jedyny ślad po prawosławnych mieszkańcach. W części nekropoli, która była zapewne niegdyś odrębnym prawosławnym cmentarzem lub kwaterą, zachował się żeliwny krzyż na żeliwnej podstawie. Na prostopadłościennym cokole umieszczono tablice z odlanymi tekstami epitafijnymi. Pochowano tu oficera 13 Biełozierskiego Pułku Piechoty Jego Królewskiej Wysokości Wielkiego Herzoga Heskiego – podpułkownika Fiodora Stiepanowicza Sozanowicza (5 lutego 1829 - 28 sierpnia 1867). Spoczął tu także syn podpułkownika, również Fiodor (31 stycznia 1858 - 21 sierpnia 1867).

Patronem 13 Pułku Piechoty był, według literatury, generał-feldmarszałek książę Piotr Michajłowicz Wołkoński. Tymczasem na monumencie jako patrona pułku wymieniono władcę Hesji.

Daty śmierci ojca i syna oddalone od siebie o kilka dni wskazują na rodzinną tragedię, być może spowodowaną chorobą zakaźną. W dawnej kwaterze prawosławnej pochowano również bezimiennych żołnierzy Armii Czerwonej, poległych w 1945 roku.

Mirosław Pisarkiewicz, fot. autor

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token