Numer 5(359)    maj 2015Numer 5(359)    maj 2015
fot.Siergiej Prokudin-Gorskij
Nowicjuszowi w monasterze Gawrilo J. o tym, dlaczego Chrystus odszedł
św. Mikołaj Serbski (Velimirović)
Kiedy gospodarz wyjdzie na swoje pole, nakarmi, doda otuchy i udzieli wskazówek robotnikom swoim – wraca do domu.

Kiedy król wyruszy na bitwę, zwycięży swoich wrogów – wraca do swojej stolicy.

Kiedy lekarz przyjdzie do szpitala, zbada, uleczy, zaopiekuje się, wypisze leki, zdecyduje o dalszym leczeniu – opuszcza szpital.

Kiedy rodzic odwiedzi swoje dzieci mieszkające daleko, spłaci ich długi, zapewni im dobre wychowanie – powraca do swojego ogniska domowego, aby tam czekać na ich powrót.

Tak samo Zbawiciel świata po dokonaniu dzieła swego na ziemi powrócił do swej niebiańskiej stolicy. Uniósł się do Królestwa Niebieskiego, skąd zszedł jako Gospodarz i jako Król, i jako Lekarz, i jako Rodzic, i jako Odkupiciel, i jako Wyzwoliciel. Pożyteczne jest dla was moje odejście, powiedział, rozstając się ze swoimi uczniami. Nie mówi: pożyteczne jest dla Mnie, abym uciekł z tej doliny nędzy, zanim szaleńcy Mnie znowu ukrzyżują! Nie, On tak nawet nie pomyślał, tak jak każda prawdziwa miłość w ogóle nie myśli o sobie, lecz o umiłowanych. Każde dzieło Chrystusa, każdy Jego krok, każdy ruch i słowo i każda myśl Jego były skierowane jedynie na dobro ludzi, na zbawienie umiłowanych. Gdyby ludzie sami mogli rozpoznać, co jest dla nich dobre, co złe, On na pewno nie uważałby za konieczne zejść między nich. Lecz ludzie w żaden sposób nie mogli tego zrozumieć bez Niego.

Pożyteczne jest dla was moje odejście. A nieco później dodał: A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.

Niechaj Cię nie zmyli, to nie są sprzeczne zdania. On wprawdzie odszedł, lecz dziesiątego dnia po swym odejściu wysłał do uczniów równego Sobie – Ducha Świętego Pocieszyciela. Uniósł się do niebios zmartwychwstałym swym ciałem, lecz Duchem swym pozostał w Cerkwi swej, gdzie przebywa do dziś i przebywać będzie do końca czasów.

– O, Panie, Miłości nasza, powiedz nam: dlaczego pożyteczne jest Twoje odejście od nas?
– Dlatego, dzieci Moje, abym będąc oddalony, zarazem był bardziej obecny w sercach, które Mnie miłują i za Mną tęsknią!

tłum. Vladan Stamenković
Listy Misjonarskie wydał hajnowski Bratczyk

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token