Numer 5(359)    maj 2015Numer 5(359)    maj 2015
fot.Siergiej Prokudin-Gorskij
Pięćdziesiątnica w naszych czasach
diakon Władimir Wasilik

Wszyscy przyzwyczailiśmy się, że dar języków odnosi się do dalekiej przeszłości. Pięćdziesiątnica wydarzyła się prawie dwa tysiące lat temu (tekst został napisany w końcu lat 90. XX wieku – am). A cudowne opanowanie i władanie tymi językami to pojedyncze przypadki z dalekiego średniowiecza. Ale tak naprawdę podobne cuda dokonują się także w naszych czasach. O jednym z nich opowiadał mi posłusznik, teraz mnich, Jewgienij w 1997 roku w Wielkiej Ławrze.

Jewgienij był człowiekiem niezwykłym. W 1990 roku, nawróciwszy się na prawosławie, pozostawił wszystko i z dalekiego Władywostoku pieszo wybrał się na Atos. Przeżył wiele przygód i bied, tym bardziej, że szedł bez pieniędzy i dowodu. Co więcej, nie miał nawet paszportu. Bez paszportu potrafił przejść granicę radziecko-rumuńską, potem rumuńsko-bułgarską, następnie bułgarsko-grecką – jak to było możliwe, tylko jeden Bóg wie, ale fakt pozostaje faktem. Najtrudniejsza okazała się ostatnia – grecko-atoska. Tak, tak – nie dziwcie się. Atos jest państwem w państwie. A granicy pilnuje grecka policja. Ale i ją pokonał Jewgienij. Co prawda, jak sam mówił, musiał jak dzik przedzierać się przez dzikie zarośla. Podrapały go ciernie. Ale przeszedł.

Jewgienij obszedł wszystkie monastery i postanowił odwiedzić starca Paisjusza w jego kielii na Karuli. Podszedł do ogrodzenia, za którym znajdowała się kielia starca, zastukał. Nikt nie odpowiadał. Wtedy delikatnie popchnął furtkę – otworzyła się, starzec jej nie zamykał. Jewgienij wszedł do środka, ale ani na podwórzu, ani w kielii starca nie zastał. Dopiero potem dowiedział się, że tego dnia na Atos przyjechał patriarcha konstantynopolitański Dimitrij i wszyscy mnisi poszli go powitać na przystań na Karuli. Razem z nimi poszedł starzec Paisjusz. (...)

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Diakon Władimir Wasilik
Pravoslavie.ru
tłum. Ałła Matreńczyk

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token