Numer 5(359)    maj 2015Numer 5(359)    maj 2015
fot.Siergiej Prokudin-Gorskij
Książki pożyteczne i piękne
Anna Radziukiewicz

Najlepiej jeśli książka jest ciekawa, wartościowa, pożyteczna i piękna. I takie właśnie proponuje wydawnictwo egzarchatu białoruskiej Cerkwi, oczywiście nie wszystkie, ale tego typu perły nie należą tu do rzadkości.

W ubiegłym roku reprint Ewangelii Połockiej nagrodzono Grand Prix w konkursie sztuki książki, organizowanym przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną oraz Grand Prix w konkursie książek wydanych w ramach Wspólnoty Niepodległych Państw. Startowały pozycje ze wszystkich krajów dawnego Związku Radzieckiego. Komisja – doświadczeni wydawcy, ludzie nauki i sztuki – wybierali najlepsze wydania spośród propozycji świeckich i literatury duchownej. Za najwspanialsze uznano Ewangelię Połocką. To ogromne wyróżnienie.

Pozycje białoruskiego wydawcy tradycyjnie, od kilkunastu lat, zdobywają na konkursach najwyższe nagrody.

Aleksandr Wielko, redaktor naczelny wydawnictwa, laureat tegorocznej edycji Nagrody im. Księcia Ostrogskiego, przynosi Ewangelię Połocką. Jest oprawiona w skórę, ozdobiona. – Jedna część oryginału tej Ewangelii była chroniona w Petersburgu, druga w Moskwie. Okładka się nie zachowała – mówi. – Rękopis zdigitalizowaliśmy. Jeździłem do Lwowa i innych bibliotek, by zbadać, w jaki sposób oprawiano księgi, rówieśniczki naszej Ewangelii. Długo opracowywaliśmy technologię odtworzenia takiej właśnie okładki. Wybór papieru do reprintu okazał się sprawą nie mniej trudną. Wybraliśmy specjalny papier przypominający pergamin. Na nim zachowaliśmy wszystkie uszczerbki, zabrudzenia, nawet rozciągnięcia. (...)

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)
Anna Radziukiewicz
fot. autorka

Opinie

[1] 2015-05-19 10:18:00 ROMANMONACO
carissio drogi jak mge zdobyc kupic faxmille ta pozycje ewangelie
ojcie roman monaco

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token