Numer 5(359)    maj 2015Numer 5(359)    maj 2015
fot.Siergiej Prokudin-Gorskij
Zapomniany śpiewak z Polesia
Włodzimierz Koper-Koperkiewicz
Paweł Prokopieni – wcześniej Pawło Prokop – przez swoich wielbicieli zwany był Prokopieszką. Urodził się 18 sierpnia 1910 roku z Zapolu na Polesiu, zmarł w nocy z 9 na 10 października 1976 roku w Nowym Jorku. Pochowany został z honorami wojskowymi na Cmentarzu Doylestown w Pensylwanii. Był nieślubnym synem ubogiej Poleszuczki. Ochrzczony został w Cerkwi prawosławnej. Na jego piękny głos zwrócił uwagę w czasie lekcji religii i nabożeństw duchowny prawosławny. Po mutacji jego głos uzyskał barwę barytonu i basu (syberyjskiego).

W 1924 roku w Baranowiczach duże zdolności wokalne czternastoletniego Pawło Prokopa zwracają uwagę starszego przodownika Policji Państwowej Edwarda Myszkowskiego, który skierował chłopca na naukę śpiewu i jej początki sam sponsorował. Rodzący się talent zainteresował księcia Radziwiłła, który ufundował mu specjalne stypendium. Naukę Pawło bardzo wydatnie wspierała Rodzina Policyjna – organizacja, która do 1939 roku łączyła rodziny polskich policjantów.

Pawło Prokop, dzięki stypendium księcia Radziwiłła, kształcił się w Mediolanie i Rzymie, m.in. u Astollo Pescha. Później koncertował we Włoszech i Austrii. W 1936 roku powrócił do kraju. Występował m.in. z Janem Kiepurą na Wawelu w słynnym koncercie dla dwunastu tysięcy słuchaczy.

Pawło Prokop brał udział w ponad 250 recitalach, organizowanych m.in. w celach dobroczynnych. U schyłku 1938 roku udał się na tournée po krajach bałkańskich, dając koncerty dla ludności posługującej się językami słowiańskimi, bowiem władał językiem białoruskim, ukraińskim i rosyjskim. Na wieść o mobilizacji w Polsce, we wrześniu 1939 roku przez Rumunię dociera do kraju i jako ochotnik zgłasza się do wojska. Po kampanii wrześniowej trafia do Lwowa. Po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej w 1941 roku przedostaje się na wschód, gdzie wstępuje do 2 Korpusu armii gen. Władysława Andersa. Jako żołnierz Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich brał udział w walkach o Tobruk i Monte Cassino.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Włodzimierz Koper-Koperkiewicz
Fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token