Numer 5(359)    maj 2015Numer 5(359)    maj 2015
fot.Siergiej Prokudin-Gorskij
V Supraskie Paschalia
Jan Makal

Za nami piąte Supraskie Paschalia – coroczny przegląd pieśni wielkanocnych w wykonaniu chórów prawosławnych i rzymskokatolickich. W tym roku koncert odbył się w świeżo otwartym Domu Ludowym, a honorowym patronatem został objęty podobnie jak w latach ubiegłych zarówno przez arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Jakuba, jak i rzymskokatolickiego metropolitę białostockiego Edwarda Ozorowskiego.

Zainteresowanie było duże. Świadczy o tym fakt, że zabrakło miejsc siedzących, a było ich prawie dwieście. Na scenie trzy chóry z Supraśla oraz jeden z Zaścianek zaprezentowały najpiękniejsze pieśni paschalne, wywodzące się z obu tradycji – wschodniej i zachodniej.

– Jest to taki moment, gdy możemy spojrzeć jak pięknie się różnimy, a jednocześnie jak pięknie do siebie pasujemy – mówił Adam Jakuć, dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji, które organizuje paschalia.

To nie jedyny paschalny akcent w Supraślu. Tydzień wcześniej tutejszy monaster zorganizował paschalny koncert dzwonów, połączony z koncertem pieśni wielkanocnych. Dzwonili głównie suprascy dzwonnicy, podtrzymując lokalną tradycję paschalnego dzwonienia podczas Swietłoj Siedmicy. (jm)

fot. Jan Makal

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token