Numer 10(364)    Październik 2015Numer 10(364)    Październik 2015
fot.Anna Rydzanicz
Jestem, bo wrócili
Dorota Wysocka
Stowarzyszenie Orthnet, wspólnie z portalami biezenstwo.pl i cerkiew.pl, w maju ogłosiło konkurs „Jestem, bo wrócili”, skierowany do wszystkich potomków bieżeńców. Organizatorzy, pragnąc przywrócić pamięć o tym ważnym wydarzeniu, zachęcali do zapoznania się z rodzinnymi przekazami, zebrania zachowanych dokumentów i fotografii i opracowania materiałów w dowolnej formie – eseju, opowiadania, wiersza, sztuki teatralnej, obrazu, rysunku, filmu, prezentacji. Nic nie ograniczało wyobraźni.

Na konkurs wpłynęło 55 prac. Ich autorzy spotkali się w Supraślu 18 i 19 września. Dzielili się przemyśleniami, uczestniczyli w ognisku integracyjnym, przysłuchiwali   konferencji „Cerkiew w drodze”, jej części poświęconej bieżeństwu, i wzięli udział w uroczystym podsumowaniu konkursu.

Jury podkreśliło jego wysoki poziom. Właściwie każda praca zasługiwała na nagrodę. Po długich dyskusjach przyznano je w trzech kategoriach wiekowych (najmłodsza uczestniczka konkursu miała 6 lat, najstarsza 82) i grupowej.

W kategorii do 16 lat pierwsze miejsce zajęli Anastazja Gromacka z Hajnówki, Katarzyna Iwaniuk z Supraśla i Paweł Kuczyński z Bielska Podlaskiego, drugie Lena i Igor Fiedorukowie z Białegostoku. Wyróżniono Ewę Iwaniuk, Damiana Laszczuka, Marka Lewczuka, Aleksandra i Mikołaja Zdrajkowskich.

W kategorii 16-26 lat pierwszą nagrodą uhonorowano Katarzynę Sawczuk z Białegostoku, a drugą Bogusława Waszkiewicza z Warszawy i Łukasza Biryckiego z Narwi.

W najliczniej reprezentowanej kategorii powyżej 26 lat piewszą nagrodę przyznano Wiesławowi Chorużemu z Białegostoku, Justynie Jakubowskiej z Warszawy i Danielowi Gromackiemu z Hajnówki, drugą zaś Marzenie Konczerewicz i Annie Szerszunowicz z Białegostoku.

W kategorii grupowej najwyższe uznanie jurorów zyskała grupa teatralna młodzieży z Hajnówki, pracująca pod kierunkiem Joanny Troc (znakomity spektakl w ich wykonaniu uświetnił uroczystość) oraz zespół rodzinny Roszczeno-Kondratiuk z Bielska Podlaskiego. Drugą nagrodą wyróżniono redakcję „Gazety Bieżeńskiej” z Bielska Podlaskiego i rodzinę Uścinowiczów z Białegostoku.

Wszystkie prace zostaną opublikowane na stronie konkurs.biezenstwo.pl i staną się, jak zapewniają organizatorzy, zalążkiem internetowego archiwum bieżeństwa.

Dorota Wysocka
fot. autorka

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token