Numer 1(367)    Styczeń 2016Numer 1(367)    Styczeń 2016
fot.Ikona Bożego Narodzenia z XV wieku ze zbiorów Muzeum Bizantyjskiego w Atenach
Przyszłemu pielgrzymowi o Jaskini Betlejemskiej
Z listów misjonarskich św. Mikołaja Velimirovicia
Szykujesz się do podróży do Ziemi Świętej. Słyszałeś, powiadasz, wykład władyki Nektariusza o przyszłej pielgrzymce, więc jego słowa jeszcze bardziej przekonały cię do zrealizowania tego pięknego zamiaru. Chciałeś jednak przed Bożym Narodzeniem dowiedzieć się trochę więcej o Jaskini Betlejemskiej, o tym ziemskim pałacu Króla Niebiańskiego.

Najsłynniejsza ze wszystkich jaskiń znajduje się na obrzeżach miasta Betlejem. Prowadzi tam z Jerozolimy dobra, gładka droga. My jednak oczami patrzymy na drogę, a myśli swoje kierujemy do tej świętej jaskini. Dookoła teren skalisty, przy drodze trochę zieleni, gdzieniegdzie winnica, sad oliwny, pole zasiane pszenicą, ale przede wszystkim skały. Ale nasze oczy tylko powierzchownie to rejestrują, a nasza dusza niecierpliwie czeka widoku tej miłej jaskini. Mijamy monaster św. Eliasza, miejsce, gdzie mędrcy ze Wschodu nocowali, wracając z Betlejem i ujrzeli znak na niebie, dzięki któremu zdecydowali nie iść dalej do Heroda, lecz inną drogą wracać do ojczyzny.

Wchodzimy do Betlejem, do BetLehem, co znaczy: Dom chleba. Tajemnicze i wieloznaczne imię miasta narodzin Tego, który o sobie powiedział: Jam jest chleb życia.

Arabskie miasteczko. W nim sami Arabowie, może jeszcze jakiś Grek lub Żyd. Wielu z nich mówi po rosyjsku, nauczyli się dla tysięcy rosyjskich pielgrzymów tu przybywających. Nasi mówią z nimi po serbsku i jakoś udaje im się porozumieć. Podchodzą do nas, oferują nam różańce, ikony, krzyżyki z masy perłowej oraz różne inne przedmioty z drzewa oliwnego. To sprzedają, z tego żyją. Tak więc całe miasto żyje z Chrystusa i tak się dzieje nie od wczoraj, lecz od wielu stuleci. Jednak to wszystko nas na razie nie interesuje – nasze oczy szukają owej słynnej jaskini. Gdzie znajduje się święta jaskinia, pytamy?

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

tłum. Vladan Stamenković
fot. www.podkop.com
Listy Misjonarskie wydało hajnowskie wydawnictwo Bratczyk

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token