Numer 1(367)    Styczeń 2016Numer 1(367)    Styczeń 2016
fot.Ikona Bożego Narodzenia z XV wieku ze zbiorów Muzeum Bizantyjskiego w Atenach
Bieżeńcy wracają
Dorota Wysocka
Muzeum Wojska od razu się zorientowano, że trzydzieści cztery fotografie wykonano w jakimś punkcie repatriacyjnym przy granicy z Rosją Radziecką. Ale dokładnie gdzie i dokładnie kiedy, muzealnicy nie byli w stanie powiedzieć.

Wpadli za to na pomysł, jak tymi zdjęciami zainteresować szerszą publiczność. Nie wystarczy zwykła wystawa, nawet wychodząca na ulicę. Zwrócono się do sześciu pisarzy, zajmujących się także dziennikarstwem i tak zwaną literaturą faktu, Ilony Wiśniewskiej, Piotra Nesterowicza, Wojciecha Nowickego, Daniela Odiji, Michała Olszewskiego i Filipa Springera, by na podstawie dwóch wybranych fotografii napisali króciutkie opowiadania o pokazanych na nich ludziach i ich losach. Projekt, który opracował Marcin Koziński, wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstał bardzo wysmakowany album do oglądania i czytania „Słowo historii. Fotoeseje”.

Słowo historyka napisał do niego prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku i zatytułował je „Repatriacja ludności polskiej z ZSRS w latach 1921-1924”.

Przypomniał, że tzw. wojnę bolszewicką zamknął podpisany w marcu 1921 roku Rydze traktat, w którym między innymi ustalono warunki powrotu do Polski jeńców, uchodźców, emigrantów, potomków zesłańców i szerzej każdego, kto się do związku z odrodzonym państwem polskim poczuwał, na przykład zamieszkując  wcześniej jego obecne terytorium. Polskie władze spodziewały się przyjazdu około półtora miliona repatriantów, radzieckie o połowę mniej.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)
Dorota Wysocka
Fotografie
ze zbiorów
Muzeum Wojska w Białymstoku

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token