Numer 2(368)    Luty 2016Numer 2(368)    Luty 2016
fot.Anna Radziukiewicz
Jerzy Uścinowicz wśród najlepszych architektów
Anna Radziukiewicz
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie wydało wspaniale przygotowaną graficznie i treściowo książkę-album Form Follows Freedom /Architektura dla kultury w Polsce 2000+. Rzecz powstała przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Została napisana przez dziewięciu autorów, wybitnych znawców zagadnień architektury.

Powstała, by pokazać, że polskie pracownie architektoniczne dojrzały do projektowania na światowym poziomie, bez oglądania się na zagranicznych twórców. Że wnoszą nową jakość do architektury światowej i potrafią tworzyć z wielką wyobraźnią. Że obiekty, które powstały według ich projektów, trzymają standard pierwszej ligi. Że z białej plamy na architektonicznej mapie świata Polska zmieniła się w miejsce twórczego wrzenia. I że jest to sytuacja bez precedensu, o niezwykłym potencjale na przyszłość.

Sprzyjało jej niewątpliwie wejście Polski w 2004 do Unii Europejskiej i możliwość korzystania z europejskich funduszy. Dzięki nim w latach 2004-2007 zrealizowano 350 projektów rewitalizacji historycznych miast, renowacji zabytkowych obiektów na sumę 1,7 miliarda złotych. W latach 2007-2013 zrealizowano niemal 80 inwestycji o wartości 3,8 miliarda złotych.

Spośród nich, powstających w latach 2000+, zespół redakcyjny książki wybrał 26 najwspanialszych obiektów kultury. Są to między innymi Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, siedziba Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach. Zaprezentowano obiekty ze Szczecina, Gdańska, Wrocławia, Opola, Katowic, Krakowa, Lusławic, Łodzi, Żelazowej Woli, Warszawy, Tarnowa, Radomia. I jest jedyny obiekt na wschód od Wisły, w Gardzienicach, położonych 32 kilometry na południowy wschód od Lublina.

Na ostatnim chcę się zatrzymać. Jest to podniesiony z ruin Ośrodek Praktyk Teatralnych

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Anna Radziukiewicz

fot. z książki Form Follows Freedom /
Architektura dla kultury w Polsce 2000+.


Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token