Numer 2(368)    Luty 2016Numer 2(368)    Luty 2016
fot.Anna Radziukiewicz
Piękno dusz wierzących
Dorota Wysocka
Podjął się tego Mariusz Wideryński, znany i ceniony fotografik, doktor habilitowany sztuki, wykładowca stołecznej Akademii Sztuk Pięknych i Warszawskiej Szkoły Filmowej, autor wielu fotograficznych albumów i wielu indywidualnych wystaw, artysta o naprawdę imponującym dorobku. Na prawosławie spogląda od wewnątrz, jest ono częścią jego tradycji rodzinnej i osobistej. Prywatnie związany jest ze wspólnotą przy Lelechowskiej.

Czytelnicy mieli już okazję oglądać na naszych łamach parę jego zdjęć.
Fotografie do tego albumu zbierał długo, kilka lat. Nie szukał ilustracji do założonej tezy, a „obrazu duszy”, ludzi zatopionych w modlitwie, razem przeżywających radość świąt i smutek pożegnania.

Hierarchowie, duchowni, mnisi, wierni – to oni są najważniejsi, ich skupienie, oddalenie, więź.
Zdjęcia uporządkował roczny cykl liturgiczny. I tylko jako odniesienie dodana została uroda krajobrazu, cerkiewnego detalu, ikony, świątyni. Piękno przygaszone, wyciszone, którego odczytanie wymaga wysiłku.

Metropolita Sawa, dziękując fotografikowi za tę pracę, napisał we wstępie: „Duchowość to piękno wewnętrzne, które obecne jest w cerkwiach i w ludziach wierzących. Dóbr duchowych człowiek pożąda i pragnie (por. Rz 8,5), modli się, aby z całą mądrością i zrozumieniem duchowym (Kol 1,9) poznać Bożą wolę. Duchowość jest gorąca i jasna niczym płonąca świeca, a jednocześnie niewyraźna i ulotna jak dym kadzidlany. Ponad wszystko jest jednak piękna, jak piękna może być jedynie radość modlitewnego obcowania człowieka z Bogiem w cerkwi i życiu sakramentalnym”.
Warszawska Metropolia Prawosławna wydała album z myślą o szerokim gronie odbiorców, nie tylko wśród współwyznawców.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Dorota Wysocka


Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token