Numer 2(368)    Luty 2016Numer 2(368)    Luty 2016
fot.Anna Radziukiewicz
Prawosławie na świecie
oprac. Ałła Matreńczyk
Grecja

Wobec kremacji ciał Stanowisko Cerkwi wobec kremacji przedstawił arcybiskup Aten i całej Grecji Hieronim podczas wizyty w Janinie. Hierarcha powiedział, że każdy człowiek ma prawo wyboru i ponosi odpowiedzialność za swoje działania. Cerkiew jedynie wyjaśnia, ale nie stara się narzucać swego punktu widzenia „siłą albo z pomocą bicza”.
Wszyscy muszą zdawać sobie sprawę, że Cerkiew nie jest żandarmem. Cerkiew jest ojcem i matką, która ma swój styl życia, swoją tradycję nauczania, i to co mówi, jest prawdą. Nie może zamienić się w żandarma i z biczem w ręku zmuszać do czegoś człowieka, Cerkiew może tylko nauczać. Sam Chrystus mówi, że ten, kto chce iść za Nim, niech idzie.
Ale ponieważ rozgoryczają nas nieodpowiedzialne i nierozsądne działania lokalnych władz, przybyliśmy tu, by bronić tego, co mówi Cerkiew – powiedział arcybiskup.
Hierarcha zwrócił się też do merów miast, by działki, na których staną krematoria, znajdowały się w znacznej odległości od cmentarza.


Gruzja

Chrześniacy patriarchy
42 zbiorowy chrzest dzieci odbył się w dzień Objawienia Pańskiego w katedralnym soborze Świętej Trójcy w Tbilisi. Chrześniakami katolikosa – patriarchy całej Gruzji Eliasza zostało 659 dzieci. W 2008 roku, z powodu spadku urodzeń, hierarcha poinformował, że będzie ojcem chrzestnym każdego trzeciego i kolejnego dziecka w rodzinie, w której małżonkowie zawarli ślub cerkiewny.
Przy okazji przypominana jest historia, którą opowiadał kiedyś św. Gabriel (Urgebadze): „Odsłużyłem molebien o zwiększenie liczebności gruzińskiego narodu. Nocą miałem widzenie: przyszło do mnie kilku mężczyzn i gdzieś mnie zabrało. Zaszliśmy do białego budynku. Pokój był pogrążony w ciemnościach, tak, że nie było widać nawet ścian. Kiedy moje oczy przyzwyczaiły się do braku światła, zobaczyłem wiele ociekających krwią malutkich dzieci. Leżały porozrzucane po podłodze. Stanąłem na palcach. Wkrótce rozległ się gromki głos: „Nadchodzi, nadchodzi”. Pomyślałem, że nadchodzi kierownik tych, którzy mnie tutaj przyprowadzili. Drzwi otworzyły się i ujrzałem Najświętszą Bogarodzicę z aniołami! Zbliżyła się do mnie i powiedziała: „Prosisz, żeby zwiększyła się liczba Gruzinów”? Potem wskazała na podłogę i srogim głosem zapytała: Gabrielu, czy w ten sposób to się stanie? Potem wyszła.
Wiadomo, że starzec Gabriel chodził potem po głównych ulicach Tbilisi, ogłaszając: „Nie róbcie aborcji, nie róbcie aborcji!”. Obecnie obserwuje się wzrost stopy urodzeń w kraju. Chrześniakami patriarchy Eliasza zostało już 27 300 dzieci.


Świat

O prześladowaniu chrześcijan
Sprawozdanie o prześladowaniu chrześcijan w listopadzie 2015 roku opublikował, na portalu Gatestone Institute, znany islamista koptyjskiego pochodzenia Raymond Ibrahim. Spośród 2184 syryjskich uchodźców, którzy oficjalnie przybyli do USA, tylko 53 jest chrześcijanami, pozostali to muzułmanie. „Tak więc, mimo że syryjscy chrześcijanie stanowią co najmniej 10 procent ludności Syrii i są najbardziej prześladowaną grupą ludności, wśród przyjętych przez USA uchodźców stanowią jedynie 2 procenty” – podkreśla autor.
Co więcej, Stany Zjednoczone nie okazują chrześcijanom jakichkolwiek preferencji i upowszechniają bezwstydne kłamstwa, że chrześcijan w Syrii prześladuje prezydent Bashar al- Asad, a nie islamiści – informował o tym m.in. kandydat na prezydenta Jeb Bush. Tymczasem to właśnie świecki reżim Asada bronił chrześcijańskich wspólnot przed prześladowaniami radykalnych islamistów, a wielu chrześcijańskich uchodźców z Iraku uratowało się od prześladowań dżihadystów w bezpiecznej Syrii.
W listopadzie 2015 roku Ignacy Efrem III, patriarcha Syryjskiego Kościoła Katolickiego, oskarżył rządy zachodnich krajów o podżeganie konfliktu w Syrii i zdradę wschodnich chrześcijan, podkreśla się w raporcie.Zwraca się też uwagę na antychrześcijańskie i proislamskie nastroje, które przejawiły się w omawianym miesiącu w szkołach Wielkiej Brytanii i USA.

Uczniów dawnej Akademii Oldknow w Birmingham zmuszano do śpiewania podczas specjalnych zebrań antychrześcijańskich hymnów. Wykładowca Akademii Asif Khan kazał uczniom powtarzać slogany: „Czy wierzymy w Boże Narodzenie?” – Nie, „Czy Jezus Chrystus urodził się w Betlejem? – Nie. „Czy wysyłamy kartki z okazji Bożego Narodzenia” – Nie. „Czy świętujemy Boże Narodzenie?” – Nie. Komisja departamentu oświaty, po wizycie w szkole, podkreśliła, że panuje tam atmosfera strachu, nauczyciele są zastraszani przez współpracowników muzułmanów, rodzice skarżą się na propagandę islamu.
W USA nauczyciel klasy siódmej w szkole średniej w Hattington Beach, zamiast realizować program szkolny, proponował uczniom śpiewanie pieśni o Allachu i walce o islam. Rodzice dowiedzieli się o tym przypadkiem, kiedy uczniowie przynieśli do domu zadany do nauczenia się na pamięć tekst islamskiego utworu.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)
 
Na podst. pravoslavie.ru
i sedmitza.ru
oprac. Ałła Matreńczyk

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token