Numer 3(369)    Marzec 2016Numer 3(369)    Marzec 2016
fot.
Łączy nas wiara
tłum. Ałla Matreńczyk
– Doszło do historycznego spotkania Waszej Świątobliwości z papieżem Franciszkiem. Czy wyznacza ono nową erę w dziejach chrześcijaństwa?
– Spotkanie ma oczywiście duże znaczenie. Była to próba określenia na najwyższym szczeblu, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy. I jako rodzina chrześcijańska, i jako ludzka cywilizacja.

– Dlaczego na miejsce spotkania wybrano Kubę?
– Kuba to kraj o katolickiej tradycji, ale w rzeczywistości bardzo zsekularyzowany, w którym dominuje komunistyczna ideologia. Rosja tradycyjnie jest krajem prawosławnym, ale latami tkwiła w tym samym politycznym kontekście. Dlatego ja jako człowiek, który urodził się w ZSRR, rozumiem Kubę.
I jeszcze jeden czynnik, być może decydujący o wyborze tego miejsca. Kuba pozwala spojrzeć na nasze historyczne podziały i konflikty jakby z pewnym dystansem. Wybierając Kubę chcieliśmy powiedzieć: tak, znamy swoją trudną przeszłość, ale pozostawmy ją na uboczu. Chcieliśmy wspólnie popatrzeć w przyszłość.

– W Rosji obserwuje się odrodzenie chrześcijaństwa. Czym tłumaczy się ten zwrot?
– To co zdarzyło się w Rosji w latach 90. i to co dzieje się obecnie, opisuję jednym słowem – to cud. Po dziesięcioleciach ateistycznego reżimu rozpoczęło się rzeczywiście odrodzenie wiary. Objęło ono różne warstwy społeczne – ludzi prostych i wykształconych, inteligencję i biznes, także klasę polityczną – wszyscy mają pewien kontakt z Cerkwią, obserwujemy też, że ludzie często kierują się chrześcijańskimi przekonaniami. Dlatego w deklaracji z papieżem Franciszkiem wspólnie podkreśliliśmy, że w Europie Wschodniej rzeczywiście nastąpiły w ostatnim czasie zdumiewające zmiany i być może to właśnie one doprowadziły do tego spotkania. Rosyjska Cerkiew, jak i Kościół katolicki, mogą teraz globalnie spoglądać na to co się dzieje i wspólnie omawiać problemy, które stoją przed chrześcijanami i całym rodzajem ludzkim.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token