Numer 5(371)    Maj 2016Numer 5(371)    Maj 2016
fot.Jarosław Charkiewicz
Pochwała Preswiatoj Bohorodicy
Daniel Dubec
W sobotę Akatystu w gorlickiej cerkwi wspominano drugą rocznicę wniesienia kopii cudownej, Iwerskiej Ikony Bogarodzicy, daru Świętej Góry Atos dla prawosławnych Łemków w setną rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksyma, jako błogosławieństwa dla tej męczeńskiej ziemi. Ikonę przekazano z monasteru Iwiron na prośbę biskupa gorlickiego Paisjusza dzięki staraniom hieromnicha Gabriela (Krańczuka) z kielii Burazeri. Po uroczystym wniesieniu ikony do gorlickiej świątyni, dzień Pochwały Bohorodicy ustanowiono dorocznym świętem.

Tegorocznym uroczystościom przewodniczył biskup Paisjusz, któremu asystowali duchowni z dekanatu nowosądeckiego i dziekan sanocki o. Julian Felenczak z Morochowa. Władyka nagrodził krzyżami z ozdobami ihumena Pafnucego i o. prot. Andrzeja Grycza – przyznanymi z okazji Święta Paschy przez sobór biskupów.

Po Ewangelii o. Andrzej Grycz, proboszcz z Bielanki, przybliżył historię ikony i Monasteru Iwerskiego. Po Liturgii przed ikoną odprawiono akatyst.

Władyka Paisjusz podziękował duchownym i wiernym za wspólne uczestnictwo w uczcie wiary ku czci Przenajświętszej Bogarodzicy, która w swej cudownej ikonie przybyła na Łemkowszczyznę, by rozpościerać nad nami swój omoforion i wspierać nasz naród swym matczynym orędownictwem. Wezwał do pamięci o tym wielkim cudzie, kiedy Bogarodzica w swej ikonie przybyła do naszej cerkwi, pokazując przez to, że jest zawsze z nami.

– Pamiętajmy o tym i nie zapominajmy o sile Jej modlitwy i wstawiennictwa za nas przed swym Synem Jezusem Chrystusem. Preswiataja Bohorodyce spasy nas.

Daniel Dubec
fot. autor


Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token