Numer 6(372)    Czerwiec 2016Numer 6(372)    Czerwiec 2016
fot.Eugeniusz Czykwin
Festiwal cerkiewnego dzwonienia
(ota)
Międzynarodowy Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia, pod hasłem „Obwieszcza, wychwala, nawołuje”, po raz siódmy już zorganizowano między 6 a 8 maja w Supraślu. Jego uczestnicy uderzali w dziesięć dzwonów, zawieszonych na XVIII-wiecznej dzwonnicy-bramie do monasteru Zwiastowania. Na ich wysłuchanie czekaliśmy tym razem dłużej, bo festiwal zmienił formułę i odbywa się co dwa lata.
Konkurs poprzedziło sympozjum „Współczesna kampanologia”, w którym udział wzięli specjaliści z kraju i zagranicy, przede wszystkim ze Wschodu. O ich – bardzo interesujących – ustaleniach napiszemy za miesiąc.
Do rywalizacji przystapiło 23 dzwonników z Białorusi, Rosji, Niemiec i Polski. Podzielono ich na trzy kategorie – otwartą, mistrzów i juniorów. W pierwszej zwyciężył Wladyslaw Kawalenka z Mińska, za najlepszego mistrza uznano Hannę Padradczyk z Mińska, a za najlepszego juniora Tomasza Wasiluka z Supraśla. Jurorzy, podczas pięciominutowego popisu, oceniali technikę wykonania, brzmienie dźwięku i ogólne wrażenie artystyczne.
Następna okazja wysłuchania koncertów dzwonów w 2018 roku, zapewne w następnym po paschalnym tygodniu, bo wielu chętnych do wzięcia udziału w festiwalu potrzebnych jest na rodzimych parafiach właśnie w tym paschalnym tygodniu.
Organizatorami imprezy byli Muzeum Ikon, filia Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Fundacja Oikonomos i Akademia Supraska. (ota)

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token