Numer 6(372)    Czerwiec 2016Numer 6(372)    Czerwiec 2016
fot.Eugeniusz Czykwin
Powrót do Złoczewa
Mirosław Pisarkiewicz Ewa Golińska-Pisarkiewicz
Opublikowany w numerze 2 (308) z lutego 2011 roku artykuł o prawosławnych zabytkach na cmentarzu rzymskokatolickim w Złoczewie wywołał wzrost zainteresowania tematyką prawosławia w mieście i wojewodztwie łódzkim. Rozbudowany tekst o prawosławnych zabytkach sepulkralnych w Złoczewie ukazał się na łamach łódzkiego periodyku krajoznawczego „Wędrownik”, a następnie przedrukowano go na łamach regionalnego „Złoczewianina”.
Pośrednią konsekwencją publikacji było podjęcie przez złoczewskich społeczników akcji ratowania cmentarnych zabytków, którą rozpoczęto od dawnej części prawosławnej. W 2015 roku uporządkowano i poddano konserwacji dwa obiekty. Pierwszy to obejście grobowe Dimitrija Pietrowa i innych. Dimitrij Pietrow był prawdopodobnie kilkumiesięcznym dzieckiem, zmarłym w 1892 roku. Społecznicy oczyścili obejście grobowe, pomnik z piaskowca i zakonserwowali dwa żeliwne krzyże, a także ozdobną, żeliwną kratę okalającą obejście.
Drugim obiektem poddanym konserwacji jest pozbawiona grobu żeliwna tabliczka epitafijna z odlanym w metalu tekstem. Umieszczoną na niej inskrypcję poświęcono Iwanowi Wołoszynowi (1834-1892). W ramach ratowania prawosławnych zabytków cmentarza zakonserwowano tabliczkę i umieszczono na specjalnym postumencie w minilapidarium na tyłach obejścia grobowego D. Pietrowa.
W Złoczewie nie ma obecnie prawosławnych. Tym bardziej cieszy, że dwa prawosławne zabytki zostały uratowane, a dalsze czekają w kolejce na konserwację.

Mirosław Pisarkiewicz
Ewa Golińska-Pisarkiewicz
fot. Mirosław Pisarkiewicz

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token