Numer 6(372)    Czerwiec 2016Numer 6(372)    Czerwiec 2016
fot.Eugeniusz Czykwin
Alik Wasyluk laureatem konkursu
oprac. Katarzyna Draniewicz
Ponad sto zdjęć zostało przesłanych przez użytkowników Instagrama na konkurs organizowany przez Światową Radę Kościołów, wśród nich znalazło się zdjęcie Aleksandra Wasyluka, redaktora naczelnego serwisów Cerkiew.pl oraz OrthPhoto.pl, przedstawiające etiopskie dzieci z butelkami wody. Za nie autor otrzymał trzecią nagrodę. – Zdjęcie zostało zrobione w październiku 2015 roku. – Byliśmy w drodze z Lalibeli do Bahir Dar – mówi Aleksander Wasyluk. – Wysłałem tę fotografię na konkurs, ponieważ ten rok był bardzo trudny dla Etiopii. Po porze deszczowej rzeki były zupełnie puste.
I nagrodę otrzymał użytkownik Instagrama „gabrielmatyias” za obraz dziewcząt z Fasayil, walczących o wodę ze starego zbiornika. „Podobnie jak w wielu społecznościach w dolinie Jordanu, tak i tutaj nie ma dostępu do bieżącej wody lub źródeł i studnie są opróżnione przez to, że Izraelczycy nadmiernie pompują wodę do pobliskich kwitnących osad” – pisał autor zdjęcia.
Drugą nagrodę przyznano użytkownikowi „subhadipindia”, ktory zgłosił fotografię ceremonii umywania nóg w Indiach. Do swego zdjęcia dodał komentarz: „Moja żona pochodzi z plemienia Munda ze stanu Jharkhand w Indiach. Kiedy odwiedziłem jej dom po raz pierwszy, zgodnie z tradycją teściowa umyła moje nogi wodą, a następnie posmarowała olejem musztardowym stopy. Początkowo byłem powściągliwy, ale powiedziano mi, że taka jest tradycja i oznacza przyjęcie do rodziny”.
Wypowiadając się na temat wyników konkursu Marcelo Schneider, przewodniczący jury podkreślił, że trzy wybrane zdjęcia ilustrują ważne obszary pracy Światowej Rady Kościołów. – W tym roku Pielgrzymka Sprawiedliwości i Pokoju koncentruje się na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza na sytuacji w Palestynie i Izraelu – powiedział.
Tematycznie większość przysłanych na konkurs fotografii wiązała się z racjonalnym gospodarowaniem wodą, ilustrowała wielkopostną akcję „Siedem Tygodni dla Wody”, którą ŚRK promuje od 2008 roku.

Na podstawie
www.oikoumene.org
oprac. Katarzyna Draniewicz (cerkiew.pl)

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token