Numer 7(373)    Lipiec 2016Numer 7(373)    Lipiec 2016
fot.Anna Radziukiewicz
Przybywa ikona św. Paisjusza Hagioryty
(ar)
Ikona św. Paisjusza Hagioryty znajdzie swoje miejsce w cerkwi św. Jerzego w Białymstoku na Nowym Mieście.
Niedawno kanonizowany św. Paisjusz Hagioryta wspominany jest 12 lipca – w tym dniu 1994 roku odszedł do Pana. Dlatego uroczystości wniesienia ikony do cerkwi zostały zaplanowane na ten prazdnik, pokrywający się ze świętem apostołów Piotra i Pawła.
Uroczystości rozpoczną się w poniedziałek 11 lipca o 16.15. Ikona zostanie powitana przy cerkwi w Dojlidach i przewieziona na plac przed cerkwią św. Jerzego. Stąd zostanie z krestnym chodem wniesiona do świątyni. Cykl nabożeństw rozpocznie molebien. O 17.00 będzie służone wsienoszczone bdienije, o 20.30 akafist i molebien Prepodobnomu Paisju, o 22.00 akafist od św. apostołów Piotra i Pawła, o północy Liturgia.
We wtorek 12 lipca o godz. 8.00 wodoswiatnyj molebien, o 10.00 Liturgia z procesją z ikoną, o 17.00 akafist do św. apostołów.
W przeddzień uroczystości, w niedzielę 10 lipca, po wieczornym nabożeństwie, o 17.45 Anna Radziukiewicz przybliży zebranym żywot i pouczenia świętego starca Paisjusza.
Ikona (duża, 1,2 metra wysokości) została napisana na Świętej Górze Atos przez starca Paisjusza, ucznia św. Paisjusza Hagioryty, jedynego, któremu święty przekazał swoje imię. Jest darem przedsiębiorcy z Mińska Konstantina Giorgijewicza Szawla, który przekazał ją grupie osób z Polski, regularnie pielgrzymujących na Świętą Górę Atos.
– To ikona wybrała naszą parafię - mówi proboszcz parafii św. Jerzego o. Grzegorz Misijuk. I zaprasza wszystkich, którzy godnie chcą ją powitać i modlić się do świętego starca, jednego z najbardziej uduchowionych ludzi naszych czasów.

(ar)

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token