Numer 7(373)    Lipiec 2016Numer 7(373)    Lipiec 2016
fot.Anna Radziukiewicz
Odszedł o. Leonid Szeszko
Anna Radziukiewicz
O. Leonid urodził się w 1959 roku. Pochodził ze Starego Kornina, gdzie jego ojciec długie lata był stróżem cerkiewnym. Ukończył bielskie liceum białoruskie, później studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, wówczas jeszcze filii Uniwersytetu Warszawskiego.
Od razu po studiach rozpoczął naukę w Wyższym Prawosławnym Seminarium Duchownym w Jabłecznej, a potem na Akademii Duchownej w Moskwie.
Święcenia diakońskie przyjął w 1985 roku w monasterze w Jabłecznej, kapłańskie w 1988 roku na Świętej Górze Grabarce.
Pełnił posługę duszpasterską jako wikariusz parafii. Świętej Trójcy w Hajnówce, a od 1996 roku proboszcz nowej parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Hajnówce. Był budowniczym tej świątyni, za włożony w tę pracę trud odznaczono go Orderem św. Marii Magdaleny II stopnia z ozdobami.
Nie tylko parafianie niezwykle cenili sobie o. Leonida. Zasłynął jako niestrudzony organizator pielgrzymek – pieszych, autokarowych, rowerowych – po całym prawosławnym świecie.
Uroczystości pogrzebowe, które rozpoczęły się 9 czerwca w cerkwi Narodzenia św. Jana Chrzciciela, zgromadziły tłum wiernych i około osiemdziesięciu duchownych.
W wieczornych modlitwach uczestniczyli władycy Jakub i Grzegorz.
10 czerwca rano Liturgię sprawował metropolita Sawa w asyście kilkudziesięciu kapłanów.
Przed obrzędem pogrzebu władyka Sawa podzielił się z zebranymi osobistymi wspomnieniami o zmarłym. Zwrócił uwagę, że ojciec Leonid odszedł w dniu wspomnienia św. Jana Chrzciciela, któremu duchowny wybudował cerkiew.
W pogrzebie obok tłumu wiernych uczestniczyli przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, mundurowych, księża rzymskokatoliccy.
Ciało ojca Leonida Szeszko spoczęło przy cerkwi parafialnej.
W następnym numerze zamieścimy wspomnienia o Zmarłym.
Wiecznaja pamiat’ Ojcze Leonidzie!

fot. Zbigniew Dzwonkowski

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token