Numer 8(374)    Sierpień 2016Numer 8(374)    Sierpień 2016
fot.Jarosław Charkiewicz
Niszczejące zabytki chrześcijańskiego Wschodu
Eugeniusz Czykwin
W czasie obrad 23 Międzyparlamentarnej Asamblei Prawosławia (MAP) ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego „Niszczejące zabytki chrześcijańskiego Wschodu”. Organizowany z inicjatywy komisji kultury MAP, jest już drugim konkursem prezentującym kulturowe dziedzictwo prawosławia – poprzedni, w 2013 roku, poświęcony tradycjom związanym z Wielkim Postem i Paschą, okazał się wielkim sukcesem. Najlepsze prace prezentowane były na wystawie w parlamencie Grecji i w albumie. Współorganizatorem obu konkursów była kierowana przez Aleksandra Wasyluka strona OrthPhoto.net.
Jury konkursu „Niszczejące zabytki chrześcijańskiego Wschodu” przyznało nagrody w trzech kategoriach.
Laureatem w kategorii „Pomniki historii, niszczejące z powodu ich wymuszonego lub z innych przyczyn porzucenia” został Nikołaj Spiridonow, który uwiecznił cerkiew Narodzenia Bogarodzicy w wiosce Stepantsikowo w jarosławskiej obłasti w Rosji (u góry).
W kategorii „Pomniki, które uległy częściowemu zniszczeniu w wyniku atmosferycznych i innych przyrodniczych zjawisk” zostali Wakhtang Beridze, autor zdjęcia kaplicy Ampochalo na górze Trialeti w Gruzji (w środku) i Wiaczesław Popow za fotografię cerkwi św. Jana Chrzciciela w Celi w Bułgarii.
W kategorii „Pomniki zniszczone i zrujnowane w wyniku celowych działań ludzi” nagrodzono Angelę Usmanową za zdjęcie cerkwi we wsi Bulzi w czelabińskiej obłasti w Rosji (u dołu)oraz Konstantinosa Charadambousa za fotografię cerkwi Archanioła Michała w Famaguście w okupowanej przez Turcję części Cypru. (ecz)

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token