Numer 9(375)    Wrzesień 2016Numer 9(375)    Wrzesień 2016
fot.Anna Radziukiewicz
Tradycyjna wiara
Tadeusz Wyszomirski
Pochodzący z Chełmszczyzny o. Bazyli Martysz, niedawno wyniesiony na ikony prawosławny święty, był przez pewien czas misjonarzem na Alasce. Pozostawił po sobie lakoniczny notatnik.
Warunki, w jakich przyszło mu działać, określić można jedynie jako ekstremalnie trudne.
Z wyspy na wyspę trzeba było płynąć prymitywną łódką, często podczas sztormowej pogody, niepodzielnie panującej na tych wodach prawie przez cały rok.
Tubylców dręczyły choroby, powszechny był bród i niewyobrażalny prymitywizm życia, mieszkańcy na dobrą sprawę ciągle tkwili w epoce neolitu. Indian, Aleutów i Inuitów cechowało jedno – wszystko przyjmowali z kamiennymi obliczami. Refleksja nieco głębsza, wykraczająca poza sprawy bytowe, wydawała się dla nich niedostępna.
Utrudzony i chyba nieco zniechęcony misjonarz zapisał kiedyś w swoim zeszyciku gorzką uwagę: Wątpić należy, czy cokolwiek z tego, co naucza, dociera do ich serc i umysłów.
Kiedy w całej Ameryce uznano Alaskę za doskonały teren misyjny, opracowano świetne programy pracy z tubylcami. W akcję włączyły się wszelkie możliwe Kościoły i denominacje protestanckiego typu. Nowi misjonarze ruszyli na północ, jak niegdyś poszukiwacze złota do Klondike.
Miejscowi słuchali z kamiennymi twarzami, lecz gdy nowi misjonarze zbyt natarczywie domagali się nawróceń, odpowiadali z godnością:
– Jesteśmy wyznawcami tradycyjnej wiary.
– Jesteście poganami, synami diabła – atakowali ich protestanccy kaznodzieje.
– Nie, jesteśmy tej wiary, jaką przynieśli do nas Rosjanie, jesteśmy prawosławni.
W ostatecznym rozrachunku zmasowane misje protestanckie nie cieszyły się powodzeniem, skoro na Alasce i na sąsiedniej wyspie Kodiak do dnia dzisiejszego widzieć można grupy tubylców truchtem zdążające na nabożeństwo do cerkwi.
Rosyjscy misjonarze, kupcy i traperzy, docierali niegdyś nawet do Kaliforni, ale to już temat na zupełnie inne opowiadanie.

Tadeusz Wyszomirski

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token