Numer 10(376)    Październik 2016Numer 10(376)    Październik 2016
fot.Anna Radziukiewicz
Sympozjon „Prolog – Cresta”
Parafianin
Schola i Stowarzyszenie „Węgajty”, Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, Parafia Opieki Bogarodzicy wraz ze Studium Ikonograficznym i Muzeum w Bielsku Podlaskim zapraszają na Sympozjon „Prolog – Cresta 2016”, w dniach 11-15 października. Będzie to tygodniowe spotkanie, w centrum którego znajdzie się święto Opieki Przenajświętszej Bogarodzicy (Pokrowa) oraz św. Romana Melodosa. Sympozjon będzie poprzedzony warsztatami ikonograficznymi.
W ramach wydarzenia powstanie dramatyzacja liturgiczna „Akolothia”, zawierająca tekst hymnu św. Romana Melodosa (VI wiek) – „Kontakion o nawróconej”. Hymn w języku oryginału (po grecku), w tłumaczeniu na język polski i cerkiewnosłowiański, z muzyką skomponowaną w stylu bizantyńskim przez Marcina Abijskiego, będzie wykonany 14 października, wieczorem w cerkwi Pokrowskiej w Bielsku Podlaskim. Zespół wykonawców to śpiewacy Scholi Węgajty, lokalni kantorzy z Podlasia, śpiewacy z chóru im. Bogdana Onisimowicza oraz śpiewacy z zespołów partnerów z Belgradu.
W nabożeństwach w cerkwi Pokrowskiej usłyszymy także wczesny śpiew liturgiczny z tradycji bizantyńskiej, serbskiej i macedońskiej w wykonaniu serbskiego bizantyńskiego chóru im. „Moiseya Petrovicza” z Belgradu, którym kieruje Nikola Popmichaiłow. Chór podlega Towarzystwu Krzewienia Dziedzictwa Muzycznego, jako jedna z jego sekcji. Nazwa chóru odnosi się do Mojsieja Petrowicza, założyciela pierwszej szkoły śpiewu w Belgradzie na początku XIX wieku. Chór poprowadzi także warsztaty śpiewu bizantyjskiego.
W ramach sympozjonu w Muzeum w Bielsku Podlaskim – Ratusz będzie zaaranżowana wystawa ikon współczesnych, miedzy innymi z pracowni ikonopisania Grupa Agathos i lokalnych ikonografów z Podlasia, biorących udział w sesji warsztatowej.
W sobotę, 15 października odbędą się wykłady i multimedialne prezentacje, dotyczące spotkania tradycji sztuki sakralnej i śpiewu liturgicznego północy i południa Europy. Odbędzie się także wspólna biesiada, połączona z muzyką ludową polską i białoruską, tańcami korowodowymi z Serbii (serbska „Chalgia”) oraz z różnych europejskich tradycji tańców kołowych.

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token