Numer 11(377)    Listopad 2016Numer 11(377)    Listopad 2016
fot.Natalia Klimuk
Nieuświadomione bogactwo
Natalia Klimuk
Ukazała się płyta „Liturgia św. Jana Złotoustego”. To film edukacyjny, którego nie sposób przecenić, kierowany przede wszystkim do tych, którzy w cerkwi bywają.
Kapłani, krok po kroku, wyjaśniają przebieg Liturgii. Tłumaczą znaczenie wykonywanych przez celebransów czynności, wskazują na ich pochodzenie, wyjaśniają, jak w poszczególnych momentach powinni zachować się wierni. Opierają się przy tym na Piśmie Świętym i naukach Ojców. Odpowiadają na wiele pytań, które w ustach niektórych czasem przekształcały się w zarzuty – że nie wiadomo, co się dzieje za ikonostasem, że język jest niezrozumiały, że wierni w innych Cerkwiach lokalnych zachowują się inaczej.
To, jak powiedziano, film dla tych, którzy do cerkwi chodzą i – niestety – do Eucharystii nie przystępują.
Jest on odpowiedzią na smutne zjawisko, zachodzące w życiu duchowym. Na kryzys eucharystyczny.
– Ludzie wiary, przychodząc na nabożeństwo, nie czują potrzeby, by realnie, organicznie uczestniczyć w życiu eucharystycznym – wyjaśnia biskup supraski Grzegorz i przywołuje analogię: – Oto ktoś z zacnych ludzi zaprasza na obiad. Niektórzy ignorują zapraszającego i w ogóle nie przychodzą. Inni przychodzą, zajmują miejsca, ale nie korzystają z bogactwa stołu. Chrystus pozostawił nam wielki dar, jakim jest Eucharystia. Święta Eucharystia jest sercem Liturgii. Jest wyrazem wielkiej miłości Chrystusa, bowiem zostawił On nam nie to co miał najcenniejszego, ale samego siebie.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Natalia Klimuk

Liturgia św. Jana Złotoustego, film edukacyjny, czas trwania 2 godziny 25 minut, DVD Video PAL-stereo, 4000 szt.

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token