Numer 12(378)    Grudzień 2016Numer 12(378)    Grudzień 2016
fot.www.meloman.ru
W duchu jedności
oprac. Ałła Matreńczyk
Synod ruskiej Cerkwi uhonorował patriarchę najwyższą cerkiewną nagrodą, orderem św. Andrzeja. Uroczystości z udziałem wszystkich delegacji odbyły się także następnego dnia, patriarcha spotkał się z każdą z nich z osobna. Z przedstawicielami naszej Cerkwi, a do Moskwy przybyli metropolita Sawa, biskup Paisjusz, o. Andrzej Lewczak i diakon Rościsław Gwizdak, już 19 listopada.
– Jako zwierzchnik Cerkwi wiecie, jak ważne jest duchowe wsparcie współbraci – zwierzchników, zwłaszcza kiedy wspólnie sprawujemy Liturgię, kiedy przezwyciężane są różnice zdań i jedinymi usty i jedinym siercem wyznajemy naszą wiarę, przyjmujemy święte Chrystusowe Tajemnice – podkreślił patriarcha, serdecznie dziękując za przybycie.
– Znamy się z Wami od 1968 roku, razem przechodziliśmy swoją cerkiewną drogę – podzielił się wspomnieniami metropolita Sawa. – Kiedy byliśmy młodzi, nawet nie sądziliśmy, że Wy będziecie patriarchą a ja metropolitą, ale taka była wola Pana. Po raz pierwszy spotkaliśmy się podczas wizyty władyki Nikodema w Warszawie. Nasza przyjaźń trwa do dziś. Bardzo ważne, żeby się nie przerywała, a umacniała. A odwiedziny, przy tak ważnych okazjach jak dzień urodzin, jeszcze bardziej wzmacniają nasze relacje.
Władyka Sawa nawiązał do wizyty patriarchy w Polsce w 2012 roku, podkreślając jej duże znaczenie, które mimo różnych, w tym także politycznych, okoliczności, będzie coraz lepiej rozumiane. – Dzisiaj prawosławie odgrywa znaczącą rolę w świecie, w warunkach rozwiązłości i duchowej destabilizacji społeczeństw stoją przed nami duże zadania… Nie bacząc na trudną historię, powinniśmy wspólnie nieść naszą posługę – powiedział.
Metropolita Sawa podarował patriarsze Kiryłowi ikonę męczennika Maksyma Gorlickiego, kanonizowanego przez naszą Cerkiew w 1994 roku.
Patriarcha Kirył wręczył metropolicie Sawie szaty liturgiczne i dziewięciotomową kolekcję swoich prac, biskupowi Paisjuszowi archirejski posoch i kolekcję swoich prac, a o. Andrzejowi Lewczakowi – pamiątkowy krzyż.
Na kilka dni przed jubileuszem, gdy do Moskwy zaczęli przybywać pierwsi goście, w patriarchalnym muzeum w świątyni Chrystusa Zbawiciela otwarto wystawę fotograficzną „Syn Cerkwi”.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

na podst. materiałów z mospat.ru
oprac. Ałła Matreńczyk

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token