Numer 12(378)    Grudzień 2016Numer 12(378)    Grudzień 2016
fot.www.meloman.ru
Cerkiewne piękno Rumunii
Jarosław Charkiewicz
Gdy w 2011 r. z inicjatywy i staraniem wydawnictwa Cerkwi prawosławnej w Polsce ukazał się album „Kolory Prawosławia. Polska”, trudno było przypuszczać, że po kilku latach doczekamy się pierwszego jubileuszu tego projektu, ukazującego wielobarwne piękno prawosławia na świecie. Tymczasem, niemal rok po roku, polskiemu i zagranicznemu czytelnikowi przybliżane są te mniej i te bardziej znane zakątki świata, w których obecna jest nasza Cerkiew. Po Polsce, Rosji, Serbii i Gruzji w tym roku nastał czas Rumunii. Jest to świadectwo, że nie tylko gorliwość wydawcy, ale i zainteresowanie czytelników poznawaniem różnokulturowości i wielobarwności Cerkwi prawosławnej na świecie nie słabnie.
„Niniejszy album – pisze w słowie wstępnym metropolita warszawski i całej Polski Sawa – przybliża bogate dziedzictwo religijne prawosławia w Rumunii, jego nabożeństwa, architekturę, duchowość. (…) Od zarania dziejów rumuńska ziemia związana jest z prawosławiem, służy mu i symbiotycznie się wraz z nim rozwija, tym samym wychwalając Boga i wnosząc znaczący wkład do światowego prawosławia”.
Mimo to, czytamy z kolei we wprowadzeniu pióra o. Tomasza Stempy, „mało znana, chociaż dostępna i otwarta jest Rumuńska Cerkiew Prawosławna”. Duchowny ten przedstawia też szkic historyczny prawosławia w Rumunii i jego związki z Cerkwią prawosławną w Polsce. Wszystko to stanowi jedynie przedsmak ilustracyjnej strony albumu. Składa się na nią 140 fotografii 31 autorów z kilku państw, w przeważającej większości z Rumunii. Fotografie te zostały wybrane z ponad 10 tysięcy zdjęć poświęconych Rumunii na portalu www.orthphoto.net, z którym Cerkiew prawosławna w Polsce współpracuje od wielu lat. Wyselekcjonowane i umieszczone w zaplanowanym porządku fotografie prowadzą czytelnika po kolejnych regionach Rumunii, a w drodze tej dodatkowo pomagają mapy z zaznaczonymi na nich miejscami, które ukazują poszczególne fotografie. Wszystkie teksty w albumie są prezentowane równolegle w czterech językach: polskim, rumuńskim, angielskim i rosyjskim, co czyni wydanie dostępnym praktycznie dla każdego czytelnika.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Jarosław Charkiewicz

Kolory Prawosławia. Rumunia, Warszawska Metropolia Prawosławna, Warszawa 2016, s. 176.

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token