Numer 12(378)    Grudzień 2016Numer 12(378)    Grudzień 2016
fot.www.meloman.ru
Poświęcenie pomnika w Ropkach
o. mitrat Władysław Kaniuk
5 LISTOPADA w sobotę św. Dymitra, wspomnienia zmarłych, w Ropkach, na znajdującym się tam cmentarzu parafii w Hańczowej, jak co roku odprawione zostało nabożeństwo żałobne, parastas, za wszystkich spoczywających tam przodków.
Przed drugą wojną światową Ropki były zamieszkałe przez sześćdziesiąt łemkowskich rodzin (w 1936 roku – 384 osoby), jedną rodzinę Cyganów (Romów) oraz dwie rodziny żydowskie.
W 1941 roku zamordowano Cyganów, w 1942 Żydów. W 1945 roku większość Łemków przesiedlono na zachodnią Ukrainę, zaś pozostałych w 1947 w ramach Akcji Wisła w dniach od 11 do 15 czerwca na Ziemie Zachodnie.
Pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku jedynie dwóm rodzinom udało się powrócić do Ropek. We wsi stała cerkiew Narodzenia Bogarodzicy z 1801 roku, którą w latach siedemdziesiątych przeniesiono do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Po nabożeństwie o. Władysław Kaniuk, proboszcz parafii prawosławnej w Hańczowej, poświęcił tablicę upamiętniającą tragiczne wydarzenia z lat czterdziestych XX wieku. Fundatorem pamiątkowego głazu z kamienną tablicą ku czci i pamięci byłych mieszkańców wsi Ropki jest prof. Andrzej Jaczewski – lekarz i pedagog, humanista, specjalista medycyny szkolnej, profesor doktor habilitowany medycyny i pedagogiki – mieszkaniec Ropek od ponad pięćdziesięciu lat. Profesor jest wielkim znawcą i miłośnikiem muzyki cerkiewnej, w szczególności twórczości Dymitra Bortniańskiego, którego korzenie rodowe wywodzą się z pobliskiego Bartnego.
W tym uroczystym wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy Ropek oraz okolicznych miejscowości. Tablicę odsłoniła Grażyna Furman – wnuczka śp. Józefa i Melanii Mamroszów, którym udało się powrócić.

o. mitrat Władysław Kaniuk
fot. Sławomir Kaniuk

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token