Numer 12(378)    Grudzień 2016Numer 12(378)    Grudzień 2016
fot.www.meloman.ru
Białoruś zaprasza
Helena Dobosz
W ostatnim tygodniu minionego roku szkolnego uczniowie z dwóch białostockich szkół – podstawowej nr 5 i zespołu szkół nr 1 – udali się na pielgrzymkę na Białoruś. Był to pierwszy tego typu wyjazd, zorganizowany w ramach szkół.
Uczniowie modlili się w świętych miejscach także podczas pobytów w monasterach znajdujących się w Żyrowicach i Mińsku.
O wyjeździe z uczniami na Białoruś marzyłam od dawna i swymi planami niejednokrotnie dzieliłam się z uczniami.
Organizacja tego wyjazdu była trudnym przedsięwzięciem.
Program był bardzo napięty, gdyż oprócz udziału w nabożeństwie w monasterze chciałam pokazać dzieciom i rodzicom stolicę Białorusi, która nas wszystkich zachwyciła.
Nie zabrakło też atrakcji. Dla dzieci zapierające dech w piersiach były pokazy cyrkowe, wizyta w fascynującym delfinarium, urokliwy park Czeluskincow oraz pełna radości wizyta w aquaparku „Lebiażyn”.
Odwiedziliśmy również monasterskie padworje, gdzie dzieci zobaczyły prowadzone przez braci zakonnych zoo, w którym można było głaskać zwierzęta i jeździć konno.
Bardzo gościnnie przyjęła nas szkoła w Zasławlu, z którą od lat koordynuję współpracę. Zobaczyliśmy, jak szkoła działa. Wręczyliśmy sobie grzecznościowe upominki. Na spotkanie z nami przyszedł też proboszcz zasławskiej parafii i wspólnie oglądaliśmy mecz piłki nożnej, rozegrany między naszą szkołą a szkołą białoruską. Wyjeżdżaliśmy z Białorusi pełni wrażeń i miłych wspomnień. Na pożegnanie usłyszeliśmy „My na was żdiom” – bardzo nas te słowa wzruszyły.
Dziękujemy arcybiskupowi Jakubowi za udzielenie błogosławieństwa na organizację tej pielgrzymki. Dziękujemy Centrum Kultury Białoruskiej w Polsce i konsul Republiki Białorusi w Białymstoku Alle Fiedowej oraz rodzicom za pomoc w organizacji

Helena Dobosz
i uczestnicy pielgrzymki

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token