Numer 1(379)    Styczeń 2017Numer 1(379)    Styczeń 2017
fot.Ikona Bożego Narodzenia
Krzyż z Piorunki trafił do wiernych
o. Mirosław Cidyło
14 listopada 2016 roku został ponownie poświęcony krzyż z kopuły cerkwi prawosławnej św.św. Kosmy i Damiana w Piorunce. Ta łemkowska wieś leży w okolicy Krynicy, a cerkiew została wybudowana w okresie powrotu do prawosławia naszych przodków. Niestety, po Akcji Wisła świątynia została rozebrana, zaś zniszczony, pogięty krzyż wrzucono do rowu. Odnalazł go historyk, genealog, miłośnik Łemkowszczyzny Damian Nowak, i przeniósł do piwnic Stowarzyszenia Ruska Bursa w Gorlicach.
Kiedy zobaczyłem tam krzyż, uprosiłem panią Natalię Małecką, aby mi go przekazała. Został wypiaskowany, ocynkowany i pomalowany. Następnie wykonano do niego nowy witraż.
Pierwszą naszą myślą było postawienie go w Piorunce, na dawnym placu cerkiewnym. Lecz pomimo pomocy burmistrza Krynicy, zgody miejscowego katolickiego proboszcza i sołtysa, nie udało się przezwyciężyć niechęci miejscowych mieszkańców wobec ruskiego krzyża.
Promysł Boży jednak postawił na mej drodze o. Sławomira Sorokanycza, proboszcza parafii prawosławnej w Studzionkach na Dolnym Śląsku, gdzie do dziś mieszka najwięcej dawnych mieszkańców Piorunki. Wspólnie postanowiliśmy postawić krzyż obok cerkwi św.św. Kosmy i Damiana w Studzionkach. Po wielu latach przywędrował do Łemków na zachodnie ziemie. Stanął w miejscu, gdzie go kochają i gdzie przypomina o tragedii Akcji Wisła.

o. Mirosław Cidyło
fot. autor


Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token