Numer 1(379)    Styczeń 2017Numer 1(379)    Styczeń 2017
fot.Ikona Bożego Narodzenia
Wschodniosłowiańska nuta
Grzegorz Jacek Pelica
W czwartek 15 grudnia, z inicjatywy o. Korneliusza Wilkiela, proboszcza prawosławnej parafii św. Jerzego Zwycięzcy w Biłgoraju, w biłgorajskim centrum kultury z repertuarem kolęd wschodniosłowiańskich i innojęzycznych wystąpił męski chór Perfectum z Kijowa. Kilka minut przed rozpoczęciem koncert przeniesiony został z sali kameralnej do wielkiej hali widowiskowej, tak wielu przybyło mieszkanców miasta.
Zespół powstał w 2012 roku i poza muzyką cerkiewną wykonuje również muzykę klasyczną i nowoczesną a’capella. Talent wokalny wykonawców i aranżacja utworów podbija serca publiczności na całym świecie. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Denis Razumiec, członkami Anatolij Pogrebnyj (tenor), Wołodymyr Kara (tenor), Stanisław Badrak (baryton), Taras Rogatyn (bas), Taras Mendel (bas).
W przerwie koncertu wykład na temat źródeł prawosławia na ziemiach polskich, jego losów w kontekście unii brzeskiej 1595/1596 i bieżeństwa 1915 roku wygłosił dr Grzegorz Jacek Pelica. Miała także miejsce promocja najnowszej książki autora „Rodzinny obrządek wschodni Rzeczypospolitej”.
Zainteresowanie słuchaczy wzbudziły wątki dotyczące herezji ariańskiej i trójjęzycznej oraz możliwości odszukania w jego książkach genealogii rodzinnych na przestrzeni kilku wieków, a szczególnie w dramatycznym dla Ziemi Biłgorajskiej wieku XX.
Był to już kolejny występ Perfectum w Biłgoraju, możliwy dzięki współdziałaniu władz diecezji lubelsko-chelmskiej oraz życzliwości władz gminy i miasta Bigoraj, a także starosty biłgorajskiego. Przedstawicle władz ufundowali wykonawcom i prelegentowi świąteczne upominki.

Grzegorz Jacek Pelica
fot. autor

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token