Numer 2(380)    Luty 2017Numer 2(380)    Luty 2017
fot.Andrzej Karpowicz
Ekumenicznie noworocznie
PRE
- Kościoły nie mają wątpliwości, że Ewangelia zobowiązuje nas do przyjmowania uchodźców oraz rozważnego i otwartego podejścia do emigrantów. Deprecjonowanie tego typu migracji oznaczałoby napiętnowanie milionów Polaków, którzy opuścili Polskę – powiedział podczas ekumenicznego spotkania noworocznego prezes Polskiej Rady Ekumenicznej biskup Jerzy Samiec.
Tegoroczne spotkanie odbyło się 16 stycznia w warszawskim Centrum Luterańskim. Przybyłych wielu gości przywitał dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE), ks. Grzegorz Giemza.
Biskup Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego, mówił o ubiegłorocznych jubileuszach – 70-leciu PRE, 200-leciu Towarzystwa Biblijnego w Polsce i 1050-leciu chrztu Polski.
Wskazał na dobrą współpracę z Kościołem rzymskokatolickim w zakresie nabożeństw ekumenicznych, pracy charytatywnej oraz w kwestii uchodźców. Wspomniał o konferencji na temat problemów migracyjnych oraz wspólnym przesłaniem Kościołów PRE i Kościoła rzymskokatolickiego w sprawie uchodźców, podpisanym w czerwcu 2016 roku.
Biskup mówił również o przypadającym w tym roku jubileuszu pięćsetlecia reformacji. Dziękował sejmikom wojewódzkim, które ogłosiły w swoich regionach Rok Reformacji, oraz prezydentowi Polski za przyjęcie patronatu nad centralnymi obchodami jubileuszu. – Niestety, z niezrozumiałych względów sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu, mimo prawidłowo zgłoszonego wniosku o ogłoszenie roku 2017 Rokiem Reformacji, nie podjęła dalszego procedowania w tej sprawie. Byłoby łatwiej zrozumieć odrzucenie wniosku niż jego całkowicie pominięcie – ubolewał luterański duchowny.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)


(PRE, fot. archiwum)

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token