Numer 4(382)    Kwiecień 2017Numer 4(382)    Kwiecień 2017
fot.Zmartchwystanie Pańskie - malowidło w cerkwi Świętego Ducha w Białymstoku
Poznać św. Klemensa, poznać Bułgarię
Natalia Klimuk
Wystawa prowadzi nas szeroko chronologicznie i terytorialnie, od czasów świętego Klemensa do współczesności. Jest podróżą przez całe Bałkany, od leżącej w obecnej Macedonii Ochryd, przez Serbię, w której czci się Siedmiu Mężów, i oczywiście Bułgarię. Na fotografiach przedstawione są obiekty historyczne – ruiny Pliski, pierwszej stolicy Bułgarii, piękne freski, monastery, i współczesne – biblioteki, główna bułgarska uczelnia Uniwersytet im. św. Klemensa w Sofii. Są kopie licznych prac świętego Klemensa, rozsiane po bibliotekach krajów słowiańskich. Widać współczesne formy kultu – dzieła bułgarskich rzeźbiarzy i malarzy.
Drugą część wystawy tworzą prace uczniów Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Canka Ławrenowa w Płowdiw – ikony i alla franca. Alla franca to nisza w ścianie w reprezentacyjnych pomieszczeniach dziewiętnastowiecznych domów w Płowdiwie, Kopriwszticy, Pazardżiku, Sliwen i innych w Bułgarii. Ozdabia się ją malowanymi bukietami, wazonami, pejzażami architektonicznymi, znakami heraldycznymi. Takie malowidła też można tu zobaczyć.
Szkoła została założona w 1976 roku jako Średnia Szkoła Sztuk Plastycznych i Monumentalnych. Dostępne były wówczas kierunki: malarstwo, malarstwo naścienne, rzeźba i grafika. Ikonografia została wprowadzona po 1996 roku. Ikony powstają tu tylko w dawnych technikach, z wykorzystaniem naturalnych materiałów.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Natalia Klimuk
fot. autorka

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token