Numer 4(382)    Kwiecień 2017Numer 4(382)    Kwiecień 2017
fot.Zmartchwystanie Pańskie - malowidło w cerkwi Świętego Ducha w Białymstoku
Kolory prawosławia w albumie i animacji
(ar) fot. Anna Radziukiewicz
Promocja trzeciej edycji „ Kolorów prawosławia. Polska”, wydanych przez Stowarzyszenie Orthnet, miała miejsce 17 marca w auli Książnicy Podlaskiej w Białymstoku.
– Wiara i kultura to najcenniejsze wartości naszego regionu, które odkrywamy wciąż na nowo – mówił podczas wieczoru w książnicy wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno.
Urząd marszałkowski wniósł swój wkład w wydanie albumu, a Maciej Żywno deklarował wsparcie i przy czwartym jego wydaniu.
Uroczystość zaszczycili obecnością między innymi dr Jarosław Charkiewicz, reprezentujący metropolitę warszawskiego i całej Polski Sawę, o. Jarosław Jóźwik, który przybył w imieniu arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Jakuba, Walenty Korycki, reprezentujący sejmik województwa podlaskiego, starosta powiatu hajnowskiego Mirosław Romaniuk, zastępca burmistrza Hajnówki Andrzej Skiepko, wójtowie gmin Bielsk Podlaski Raisa Rajecka, Narewki Mikołaj Pawilcz, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego podlaskiego urzędu marszałkowskiego Anatol Wap. Lokalne samorządy też wsparły inicjatywę OrthPhoto.
– Prawosławie jest duszą województwa podlaskiego, ale i kraju – mówił o. Jarosław Jóźwik. – Kraju dlatego, że gdy spojrzymy na dzieje I Rzeczypospolitej, zobaczymy, że prawosławny komponent religijny i kulturowy do unii brzeskiej był równoważny z rzymskokatolickim. A II Rzeczpospolita miała w swych granicach blisko cztery miliony prawosławnych, współtworzących jej religijną mozaikę. Ten wkład nie jest doceniany.
O. Jarosław podziękował Aleksandrowi Wasylukowi, założycielowi strony www.OrthPhoto.net i jej szefowi, za wydanie albumu „Kolory prawosławia”.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)


(ar) fot. Anna Radziukiewicz

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token