Numer 4(382)    Kwiecień 2017Numer 4(382)    Kwiecień 2017
fot.Zmartchwystanie Pańskie - malowidło w cerkwi Świętego Ducha w Białymstoku
Dla dzieci i rodziców
Natalia Klimuk
Odwiedziłam sklepik z myślą o dzieciach – własnych i chrzestnych. Było z czego wybierać. „Modlitewnik dla dzieci” to nowa propozycja Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej, która wyszła spod skrzydeł niestrudzonego duetu katechetów – o. Andrzeja Busłowskiego i matuszki Lilli. Rzecz dla najmłodszych, ale już umiejących czytać. Kolorowa, w utwardzanych, ale nie ciężkich, okładkach. Modlitwy podstawowe plus te z dziecięcego świata – przed i po nauce, za rodziców, do patrona, do św. Gabriela – zostały zapisane łacinką w brzmieniu cerkiewnosłowiańskim, zaznaczono w nich prawidłowe akcentowanie. Obok modlitw są ilustracje unaoczniające dzieciom obecność Boga – często jest wykorzystywane znane z ikonografii wyobrażenie Chrystusa w obłoku. Rzecz wdzięczna.
Dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej może zainteresować „130 zaskakujących rzeczy w cudownym świecie Bożym” autorstwa Amerykanki Bernadette McCarver Snyder (Verbinum, Wydawnictwo Księży Werbistów, 2008). To zbiór krótkich refleksji, lekko napisanych (ach, ta amerykańska szkoła pisania), odnoszących się często do amerykańskich realiów (wspomniani są na przykład prezydenci, odkrywcy czy sportowcy), przytaczające sprawy bliskie każdemu nastolatkowi. Przykłady? Uczyłeś się lub grałeś do późna na komputerze, ze zmęczenia ziewnąłeś – pomyśl, jak wspaniale Bóg stworzył twoje ciało, które czuwa za ciebie i wysyła dodatkowy łyk powietrza do twego mózgu, gdy zapomnisz odetchnąć wystarczająco głęboko. W filmach kryminalnych (który nastolatek nie oglądał żadnego?) policjanci często posiłkują się odciskami palców, które każdy ma niepowtarzalne, niezmienne – podziękuj Bogu za to, że stworzył cię takim jakim jesteś – jedynym w swoim rodzaju. W szkole rozmawialiście o metalach szlachetnych, w tym o rtęci, która jest w termometrze – zastanów się zatem nad znaczeniem słowa szlachetny, nad tym, jak szlachetny zawód wykonuje pielęgniarka, która mierzyła ci temperaturę, pomódl się przez chwilę za nią i inne pielęgniarki.
Czasem tok tych refleksji bywa przydługi, może sprawiać wrażenie naciąganego, jak w ostatnim przykładzie, ale myślę, że warto ćwiczyć zauważanie piękna świata, a ta książeczka może pomóc dzieciom i dorosłym.
Na wspomnienie o dorosłych. Niewątpliwie potrzebujemy pomocy w wychowywaniu. Taką znajdziemy w książce „Chrześcijańskie wychowanie. Rozważania i porady dla prawosławnej rodziny” (Prawosławny Monaster w Turkowicach, 2014). Czuje się, że książka wyrosła z życia, z problemów i pytań, z którymi do monasteru przychodzą rodzice. Są tu zebrane słowa teologów i prawosławnych pedagogów o duchowych podstawach wychowania, znaczeniu cerkwi w życiu dziecka, rodzinnej hierarchii, trudnościach w wychowaniu, zagrożeniach dla duszy dziecka. Jest refleksja o dziecięcym poście. Dużo miejsca poświęcono dziecięcej spowiedzi. Ta część jest przygotowana dwutorowo – z rozdziału dla dorosłych dowiemy się, czym jest grzech, czy dzieci są bezgrzeszne, w jakim wieku dziecko przygotowywać do spowiedzi, dla dzieci są skłaniające do refleksji opowiadania, pytania pomocnicze przed spowiedzią. Jest też dodatek, nazwany przez turkowickie siostry „praktycznym”, czuje się, że faktycznie wyrasta z problemów, z jakimi w monasterze pojawiali się rodzice – a zawiera on teksty modlitw za dzieci i wyjaśnienia najważniejszych momentów Liturgii i całonocnego czuwania. Polecam szczególnie.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Natalia Klimuk

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token