Numer 4(382)    Kwiecień 2017Numer 4(382)    Kwiecień 2017
fot.Zmartchwystanie Pańskie - malowidło w cerkwi Świętego Ducha w Białymstoku
Olimpiada o ikonie
oprac. ota
Tematem tegorocznej olimpiady była „Ikona – historia, teologia i sztuka”. Zakres zagadnień, literaturę oraz testy do wszystkich eliminacji (a były trzy) przygotował ks. mitrat Jerzy Tofiluk, rektor Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie i wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
Spośród 55 uczestników – uczniów szkół ponadgimnazjalnych i średnich – pochodzących z województw podlaskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego – do trzeciego etapu zakwalifikowało się 28. Uczestnikom i opiekunom etapu centralnego zapewniono udział w programie edukacyjnym, zorganizowanym przez Ławrę Supraską. W jego ramach odwiedzili pracownię renowacji ikon w Supraślu oraz wzięli udział w prezentacji poświęconej procesowi pisania ikony. Wszystkie etapy olimipiady rozpoczynano wspólnymi modlitwami i molebnem do patrona prawosławnej młodzieży w Polsce, męczennika Gabriela
Jury w składzie biskup supraski Grzegorz (przewodniczący) oraz o. prof. dr Marek Ławreszuk, o. dr Roman Płoński i o. mitrat prof. dr Jerzy Tofiluk wyłoniło siedmiu laureatów – Artura Maleszę z II LO w Białymstoku, Natalię Waśko z Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce, Martę Nazaruk z II LO w Białymstoku, Aleksandrę Jaroszuk z II LO w Białymstoku, Daniela Machnika z II LO w Koszalinie, Aleksandrę Honczar z I LO w Warszawie, Karolinę Szeszko z II LO z DNJB w Hajnówce.
Finalistami zostali Monika Andrzejuk z III LO w Białymstoku, Maciej Mateusz Bociuk z II LO z BJN w Bielsku Podlaskim, Maria Czaban z IV LO w Białymstoku, Michał Gorbacz z Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku, Julita Hanczaruk z II LO w Białymstoku, Paweł Iwaniuk z V LO w Białymstoku, Maria Nazaruk z II LO w Białymstoku, Weronika Niczyporuk z II LO z BJN w Bielsku Podlaskim, Gabriela Nowaszewska z Zespołu Szkół w Siemiatyczach, Natalia Nozderka z I LO w Białymstoku, Nika Pawluczuk z II LO z BJN w Bielsku Podlaskim, Urszula Pawluczuk z II LO z BJN w Bielsku Podlaskim, Julia Prokopiuk z Zespołu Szkół z DNJB w Hajnówce, Julia Raducha z VI LO w Białymstoku, Jędrzej Siemieniuk z VI LO w Białymstoku, Anna Turkowicz z V LO w Białymstoku, Magdalena Zawadzka z I LO w Białymstoku, Jan Źeruń z VI LO w Białymstoku.
Organizatorem olimpiady, która posiada akredytację Ministerstwa Edukacji Narodowej, jest Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku. Współorganizatorami byli Metropolia Warszawska Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Wydział Katechetyczny Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, XI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku. Honorowy patronat objął Prezydent Miasta Białegostoku.
Koszty organizacji olimpiady pokryto głównie z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz dotacji Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

oprac. ota
fot. Jarosław Charkiewicz


Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token