Numer 6(384)    Czerwiec 2017Numer 6(384)    Czerwiec 2017
fot.Anna Radziukiewicz
Pierwsza katedra w Gwatemali
oprac. Dominika Kovačević
Prawosławna misja w Gwatema- li się rozwija. Po przyjęciu w 2010 roku kilkuset tysięcy Gwatemalczyków – głównie potomków Majów – do Cerkwi prawosławnej dołączają nowe, kilkudziesięcio- lub kilkusetosobowe grupy wiernych. Szacuje się, że obecnie nieco ponad pół miliona Gwatemalczyków – na 16 milionów mieszkańców kraju – wyznaje prawosławie.
Jednakże prawosławni Gwatemalczycy dopiero 7 maja tego roku, w Niedzielę o Paralityku, doczekali się wyświęcenia pierwszej katedry. Mieści się ona w Aguacate w prowincji Huehuetenango – to zachodnia część państwa. Sobór poświęcono Zwiastowaniu Bogarodzicy.
Uroczystościom konsekracji cerkwi i Liturgii przewodniczył arcybiskup Atenagoras (Aneste) – ordynariusz Meksyku, Ameryki Środkowej, Kolumbii, Wenezueli i Wysp Karaibskich w jurysdykcji patriarchatu konstantynopolitańskiego. Metropolii tej podlegają wszystkie prawosławne wspólnoty gwatemalskie z wyjątkiem monasteru Przemienienia Pańskiego wraz z sierocińcem umiejscowionym w pobliżu stolicy – nad nim opiekę sprawuje patriarchat antiocheński.
Gwatemalskie prawosławie wyróżnia się lokalnym kolorytem, na co składają się stroje, muzyka i żywiołowe, zgodne z miejscową tradycją, zachowania. Nabożeństwa sprawowane są w języku hiszpańskim oraz różnych językach indiańskich.

Na podst. strony misjonarza Jessego Brandowa oprac. Dominika Kovačević (za cerkiew.pl)

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token